Zespół CERT Polska ostrzega użytkowników BlaBlaCar – na platformie pojawiło się oszustwo, które ma na celu wyłudzenie danych użytkowników i kradzież ich pieniędzy. Warto zachować wzmożoną czujność, by nie paść ofiarą cyberprzestępców.

Oszustwo na BlaBlaCar – na co uważać?

Korzystasz ze wspólnych przejazdów na BlaBlaCar? Uważaj‼ Nasz zespół zaobserwował nowy schemat oszustwa. Przestępcy…

Posted by CERT Polska on Tuesday, March 9, 2021

BlaBlaCar powstało w 2006 roku we Francji, a od 2012 roku jest również dostępne w Polsce. Najprościej mówiąc, jest to popularna platforma do planowania wspólnych przejazdów. Osoba z wolnym miejscem w samochodzie zamieszcza ogłoszenie, a ktoś szukający transportu ma możliwość wybrania bardziej komfortowej metody dotarcia do celu, niż za pomocą autobusu czy pociągu.

Niestety, oszuści zaczęli dodawać na BlaBlaCar fałszywe ogłoszenia dotyczące przejazdów na popularnych trasach. Gdy podróżny zaakceptuje ich ofertę, otrzymuje wiadomość z propozycją opłacenia przejazdu przez stronę internetową. Cyberprzestępcy podający się za kierowcę przesyłają link, który prowadzi do witryny przypominającej stronę BlaBlaCar. Tak naprawdę to podrobiona strona. Podróżny jest na niej proszony o wpisanie danych osobowych, a także danych karty płatniczej wraz z kodem CVV. Oczywiście pod żadnym pozorem nie należy tego robić.

Czytaj także: Kolejne aplikacje z pakietu Office na Androidzie wkrótce doczekają się ciemnego motywu

Podanie danych swojej karty płatniczej na fałszywej witrynie może się dla nas źle skończyć. Oszuści będą mieli okazję, by ukraść nasze pieniądze.

źródło: CERT Polska

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.