Intel przejął Tower Semiconductor

Intel pracuje z DARPA nad zaawansowanym szyfrowaniem w chmurze

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Intel został partnerem badawczym DARPA w projekcie skupionym wokół szyfrowania w pełni homomorficznego, w skrócie FHE. Program Data Protection in Virtual Environments (DPRIVE) ma na celu zbadanie możliwości rozwoju dziedziny FHE w celu poprawy prywatności. To znacznie poprawi  bezpieczeństwo i utrudni życie potencjalnym cyberprzestępcom.

Intel współpracuje z DARPA

Intel współpracuje z DARPA

W dużym skrócie FHE umożliwia przetwarzanie zaszyfrowanych danych bez konieczności ich uprzedniego odszyfrowania. To duży krok naprzód dla bezpieczeństwa, ale obecnie FHE nie jest najbardziej praktycznym podejściem w większości przypadków. Według DARPA, obliczenia, których wykonanie na zwykłym laptopie zajmuje ułamek sekundy, na konwencjonalnym serwerze pracującym w trybie FHE zajęłyby tygodnie. Znalezienie sposobu na złagodzenie tego podatku od wydajności jest krytyczne, jeśli FHE ma kiedykolwiek stać się szeroko rozpowszechnione. Obecnie nadaje się ono bowiem jedynie do wąskiego grona zastosowań z niewielką ilością wysyłanych danych.

Zobacz też: Kolejna przesłanka za panspermią – wciąż to jednak nie jest dowód ostateczny

W ramach wieloletniego projektu Intel ma opracować akcelerator Application Specific Integrated Circuit, którego celem będzie przyspieszenie czasu obliczeń FHE. Firma współpracuje również z Microsoftem, aby przetestować tę technologię na Microsoft Azure i Microsoft JEDI. Warto podkreślić, że nie jest to jedyny zespół, który pracuje nad tym rozwiązaniem. Podobny projekt prowadzi także IBM. Ten w zeszłym roku opublikował zestaw narzędzi ułatwiających wykorzystanie tej metody szyfrowania w aplikacjach na iOS, macOS i Linux.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy