Najczęstszym zarzutem wobec karty graficznej RTX 3070 tuż obok jej braku w sklepach jest wbudowana pamięć. Biorąc pod uwagę jej wydajność to właśnie rozmiar kości vRAM jest w tej konstrukcji wskazywane jako wąskie gardło. Mowa jest tu bowiem o 8 GB GDDR6 w przypadku modeli referencyjnych. Nie wiem jak z grami, ale w przypadku osób, które wykorzystują wydajne GPU do pracy, to taka wartość może być uciążliwa. Tego problemu nie ma jednak pewien Rosjanin, który nie bał się wziąć swojego RTX 3070 na warsztat i podwoił w nim pamięć operacyjną.

RTX 3070 16 GB – dzieło zdolnego elektronika

Rosyjski elektronik podpisujący się jako VIK-on przerobił swojego GeForce RTX 3070 marki Palit w sposób, który wedle opisu brzmi jak kaszka z mleczkiem. Otóż usunął on moduły pamięci 1 GB GDDR6 (K4Z803256C-HC14) i zastąpił je modelami 2 GB GDDR6 (K4ZAF3258M-HC14), efektywnie podwajając pamięć karty do 16 GB. To jednak tylko najprostsza pod względem założeń część projektu, chociaż najtrudniejsza manualnie. VIK-on musiał również zmienić niektóre ustawienia rezystorów, aby karta rozpoznała, że ma teraz dwa razy więcej pamięci. Niestety, nie wszystko poszło gładko. W przypadku intensywnego obciążenia karta stawała się niestabilna i się zawieszała. I tu na ratunek przyszli mu widzowie, którzy zaproponowali mu rozwiązanie problemu. 

Zobacz też: Ujawniono powód, dla którego Xiaomi trafiło na czarną listę USA

Jak się okazuje, użycie oprogramowania tuningowego EVGA Precision X1 do zablokowania częstotliwości karty rozwiązało problem, pozwalając modderowi na przeprowadzenie testów porównawczych w 3DMark Time Spy i Unigine Superposition – 8K Optimized. Wyniki tych testów są zgodne z oczekiwaniami, co dowodzi, że modernizacja karty okazała się sukcesem. 

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.