Spotify nowy rekord

Spotify startuje z EQUAL – globalną inicjatywą na rzecz kobiet w muzyce

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Korzystając z tego, że 8 marca to Dzień Kobiet, Spotify ogłosiło inicjatywę EQUAL. To przedsięwzięcie, którego celem jest wspieranie utalentowanych wokalistek z całego świata. Administracja popularnej platformy streamingowej zdradziła także, jakie wokalistki są najchętniej słuchane w Polsce.

Czym jest Spotify EQUAL?

Spotify Equal

8 marca to szczególna okazja, by do szeregu działań i rozwiązań wspierających twórców, dołączyć także inicjatywę EQUAL – przekazała platforma Spotify. Przyjrzyjmy się zatem działaniom, które przewiduje wspomniane przedsięwzięcie.

  1. Dedykowana zakładka z utworami, albumami i podcastami wokalistek z różnych krajów,
  2. Playlisty promujące wokalistki, które kształtują przyszłość muzyki,
  3. Przegląd podcastów prowadzonych przez kobiety,
  4. Playlista Kobiety Ikony z utworami kultowych polskich artystek,
  5. Nowa edycja playlisty Dziewczyny mają głos!

Spotify chce zachęcać w marcu do słuchania większej ilości kobiecych utworów i dzielenia się swoimi muzycznymi rekomendacjami. Powstała kampania Pokaż swoją moc słuchania, w którą zaangażowały się artystki z całego świata. Spośród polskich wokalistek udział biorą sanah, Brodka, Daria Zawiałow, Margaret, Natalia Przybysz, Natalia Nykiel, Dziarma, Natalia Szroeder, Young Leosia oraz Rosalie. Oprócz tego wokalistki z różnych krajów świata pojawią się na okładkach różnych playlist na Spotify.

W kwietniu Spotify uruchomi w 50 krajach (w tym w Polsce) program muzyczny EQUAL, wspierający równość i dający nowe możliwości dla kobiet. To jednak nie wszystko. W ramach nowo powstałej rady EQUAL, Spotify zobowiązuje się przekazać jednorazową dotację 15 organizacjom z całego świata, by wspólnie pracować nad działaniami mającymi na celu wspierać artystki i uczynić branżę audio bardziej sprawiedliwą – czytamy w wydanym komunikacie.

Czytaj także: Najlepsze filmy i seriale na Dzień Kobiet na Netflix – kilka tytułów w sam raz na wieczór

Spotify postanowiło też wykorzystać dzisiejszą datę do pokazania, które kobiety zdominowały muzyczne listy. W Polsce najchętniej słuchane są Ariana Grande, sanah, Dua Lipa, Billie Eilish oraz Miley Cyrus. Na świecie najpopularniejszą artystką w pierwszych miesiącach tego roku jest Taylor Swift. Użytkownicy Spotify odsłuchali w tym czasie jej piosenki blisko 2,5 miliarda razy. Jeśli chodzi o podcasty, w Polsce królują Joanna Okuniewska (Ja i moje przyjaciółki idiotki, Tu Okuniewska) oraz Justyna Mazur (Piąte: Nie zabijaj).

źródło: Spotify

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy