ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Kobiety w branży IT

Kobiety w branży IT – ile zarabiają i jak wygląda dla nich rynek pracy

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Kobiety w branży IT radzą sobie znakomicie i wygląda na to, że z roku na rok, jest coraz lepiej. Tak wynika z raportu, który przygotował portal No Fluff Jobs, który specjalizuje się w ogłoszeniach o pracę z branży IT. Według ich badań sytuacja kobiet na rynku IT stale się poprawia. Co jeszcze ciekawego możemy przeczytać w raporcie?

Kobiety w branży IT

Z przeprowadzonych przez portal badań wynika, że w branży IT jest coraz więcej kobiet i coraz chętniej wybierają one dla siebie taką właśnie ścieżkę kariery. Ważne dla nich jest nie tylko to, ile zarabiają, ale także jaka panuje atmosfera w pracy. Do tego dochodzi także chęć nowych wyzwań, która jest jednym z głównych czynników w sytuacji, kiedy kobiety szukają nowej pracy w branży nowych technologii. Tak prezentują się najważniejsze informacje z raportu.

  • Ponad 60 proc. kobiet otrzymało w ubiegłym roku podwyżkę wynagrodzenia.
  • 81 proc. kobiet pracujących w IT w swoim obecnym miejscu pracy ma możliwość awansu.
  • Już 67 proc. kobiet piastuje w IT stanowiska specjalistyczne.
  • Programistki na stanowisku juniora zarabiają 3-4 tys. zł netto, specjalistki 5-6 tys. zł netto, a kobiety piastujące stanowisko seniorki i ekspertki od 10 do 15 tys. zł netto.
  • Najpopularniejszą specjalizacją wśród kobiet w IT jest Testing (16 proc.) Zaraz za nimi uplasowały się Backend i Frontend (po 12 proc.).
  • Kobiety w IT najczęściej kodują w Javie (15 proc.), Javascripcie (12 proc,), Pythonie i SQL (po 11 proc.).
  • Największą wartością dla kobiet w miejscu pracy jest atmosfera (66 proc.).
  • 65 proc. kobiet pracujących w IT czuje się spełniona w obecnym miejscu pracy.

Zobacz też: W moskiewskim metrze niedługo zapłacisz „twarzą”.

Rynek branży IT stał się zdecydowanie bardziej otwarty na pracowników, co widać z każdym rokiem. Pojawia się coraz więcej szkoleń, a wśród nich także te on-line. Można więc spokojnie szukać dla siebie nowej ścieżki kariery, a jak widać, branża IT jest jedną z nich.

Źródło: No Fluff Jobs

Sprawdź najnowsze wpisy