ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
fotowoltaika rozwiąże problemy energetyczne

Fotowoltaika rozwiąże nasze problemy energetyczne? Oto kluczowy warunek

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Coraz częściej mówi się o wadach stosowania węgla w energetyce. Niektórzy zastanawiają się, czy nasze problemy energetyczne rozwiąże np. fotowoltaika. Ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego zwrócił uwagę na istotny warunek konieczny do wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii.

Fotowoltaika rozwiąże problemy energetyczne Polski? Jest jedno „ale”

fotowoltaika rozwiąże problemy energetyczne

Unia Europejska przekazała Polsce 2 mld euro na pomoc w dekarbonizacji. Mimo to jesteśmy jedynym krajem na Starym Kontynencie, który używa do ogrzewania więcej węgla, niż w 1990 roku. Prognozy dotyczące zapotrzebowania na energię nie są optymistyczne. Przez pandemię ostatnio potrzebowaliśmy nieco mniej energii, niż wcześniej, ale z upływem czasu będzie dokładnie odwrotnie.

Węgiel szkodzi środowisku, a w dodatku jego wydobycie w Polsce jest coraz trudniejsze i nieopłacalne. Przyszłością są niskoemisyjne źródła energii, takie jak fotowoltaika, farmy wiatrowe czy energetyka jądrowa. Na możliwość zastosowania na większą skalę tych trzech opcji wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje prof. dr hab. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki UW.

Okazuje się, że sama możliwość pozyskania energii w możliwie mało szkodliwy dla środowiska sposób nie jest jeszcze pełnym sukcesem. Budując panele fotowoltaiczne, musimy pamiętać, że choć fotowoltaika jest czasami bardzo przydatna jako dodatkowe źródło energii, to bez magazynowania energii, która jest bardzo droga i znowu też kosztuje odpady, nie możemy myśleć, że rozwiąże nasze problemy energetyczne – tłumaczy prof. dr hab. Szymon Malinowski. Choć panele fotowoltaiczne są w Polsce popularne, w zimie pełnią ograniczoną funkcję.

Czytaj także: Biometryczna karta od MasterCard i Samsunga – PIN odejdzie w niepamięć

Prof. dr hab. Szymon Malinowski wskazuje, że wszystkie źródła energii mają niekorzystny wpływ na środowisko, tyle że jedne bardziej, a inne mniej. Zdaniem eksperta, powinniśmy przede wszystkim skupić się na tym, by zużywać jak najmniej energii i jej nie marnować. Kolejny ważny cel to stworzenie miksu energetycznego, starając się wykorzystać zalety poszczególnych źródeł energii i zminimalizować wpływ wad na środowisko.

źródło: Newseria

Sprawdź najnowsze wpisy