Nie ulega wątpliwości, że na świecie są kraje znacznie bardziej rozwinięte od naszego – Polska awansuje jednak w rankingach cyfryzacji tworzonych przez ONZ. Najnowszymi wynikami uzyskanymi przez nasz kraj pochwalił się dział cyfryzacji w Kancelarii Premiera. Poznaliśmy także dane dotyczące popularności poszczególnych e-usług w lutym 2021.

Polska awansuje w rankingach cyfryzacji – które miejsca zajmujemy?

Pierwszy ranking ONZ dotyczy e-administracji. W minionym roku Polska awansowała w nim o dziewięć miejsc. Wcześniej byliśmy na 33. miejscu (na 193 możliwych), teraz – na 24. Drugi ranking jest związany z e-partycypacją. Oceniane są w nim działania angażujące obywateli w procedury administracyjne. W 2018 roku Polska zajmowała 31. miejsce, jednak w 2020 awansowała na 9. Awans w obu rankingach jest spowodowała coraz większa liczba dostępnych e-usług, a także osób chętnych do korzystania z cyfrowych rozwiązań.

W Polsce możliwość korzystania z e-usług daje Profil Zaufany. W lutym założyło go 352 473 osób, a łączna liczba użytkowników zbliża się do 10 mln. Najpopularniejszą e-usługą w minionym miesiącu była Historia Pojazdu. Skorzystano z niej 21 676 699 razy. Największy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej uzyskała jednak usługa Sprawdź swoje punkty karne. W lutym 2021 Polacy skorzystali z niej 690 107 razy – prawie 10 razy więcej, niż przed rokiem.

Czytaj także: Świat się kończy – Poczta Polska rezygnuje ze znaczków na listach poleconych

Na tak duży wzrost z pewnością miało wpływ niedawne pojawienie się możliwości sprawdzania swoich punktów karnych w aplikacji mObywatel.

źródło: KPRM

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.