Poczta Polska rezygnuje ze znaczków na listach poleconych, a ma się to stać już 1 maja 2021 roku. Zamiast nich pojawią się po prostu naklejki ze specjalnym kodem, ale znaczki nie znikną całkowicie z placówek Poczty Polskiej. Dalej będą obowiązywały, jeżeli będzie chciało się wysłać zwykły list. Poczta nie zapomina także o filatelistach, bo dalej mają być wypuszczane specjalne serie znaczków, które można będzie kolekcjonować.

Poczta Polska rezygnuje ze znaczków

Poczta Polska znaczki koniec
Fot. Poczta Polska

Można powiedzieć, że to rewolucyjna zmiana, która ma przenieść Pocztę Polską w XXI wiek. Otóż Poczta Polska rezygnuje ze znaczków, ale tylko tych, które były naklejane na listy polecone. Zamiast nich będzie po prostu naklejka z kodem kreskowym. Klient indywidualny będzie musiał wypełnić potwierdzenie nadania oraz oczywiście zapłacić za przesyłkę. Rozwiązanie, gdzie nie pojawiają się znaczki, jest już stosowane m.in. w Niemczech, Francji, Słowacji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii czy na Węgrzech.

Poczta Polska unowocześnia się, wprowadza standaryzację opłat dla przesyłek listowych rejestrowanych, zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. To kierunek zmian stosowany z powodzeniem u innych operatorów europejskich, który bardzo poprawia jakość obsługi klientów. Tradycyjny znaczek na liście poleconym doskonale zastąpi naklejka z kodem kreskowym, to nowoczesne i wygodne rozwiązanie.

Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Zobacz też: Lupin 2 na pierwszym zwiastunie – co przygotował dla nas Netflix?

Zmiana miała być wprowadzona już od 1 lutego tego roku, ale Poczta Polska wydłużyła okres przejściowy o kilka miesięcy. Głównie po to, by można było wykorzystać już wcześniej zakupione znaczki, jeżeli ktoś takie miał. Tak więc od 1 maja 2021 roku wysyłając list polecony, nie trzeba będzie już korzystać ze znaczków.

Źródło: Poczta Polska

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.