ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Koniec oszustw na PESEL

Od dwóch lat w Polsce są wydawane e-dowody osobiste – ile osób już je ma?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

E-dowody osobiste funkcjonują w Polsce od dwóch lat – w związku z rocznicą dział cyfryzacji w Kancelarii Premiera zdradził, ile osób już korzysta z takich dokumentów. Najwięcej e-dowodów odebrali mieszkańcy Mazowsza, Śląska oraz Wielkopolski.

E-dowody osobiste – ile osób je posiada?

fot. gov.pl

Możliwość składania wniosków o e-dowód pojawiła się 4 marca 2019 roku. Dziś mijają więc równo dwa lata, od kiedy ten dokument jest obecny w naszym kraju. Do tej pory Polacy złożyli prawie 5,1 mln wniosków o e-dowód. 4 719 400 osób już odebrało swój dokument, a pozostali wkrótce to zrobią. Grupą, która najczęściej aktywuje e-dowody, są kobiety w wieku 31-50 lat.

Zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” dokumentem tożsamości jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje są takie same – przypomina minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. E-dowód posiada wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki temu z dokumentu można korzystać np. przy automatycznych bramkach na lotnisku czy też chcąc elektronicznie podpisać dokument. Jeśli posiadamy zwykły dowód osobisty, który wciąż jest ważny, nie mamy obowiązku go wymieniać.

Czytaj także: Seria Redmi Note 10 oficjalnie – oto nowe Note 10, Pro oraz Max

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków. Powód? Koniec ważności ich obecnych dokumentów. Kolejne 358 tysięcy osób skończy 18 lat – większość z nich będzie wnioskować o swój pierwszy dokument tego typu. Wniosek o dowód osobisty najłatwiej złożyć przez internet, ale chcąc skorzystać z tej możliwości, lepiej się pospieszyć, ponieważ w sierpniu przestanie ona być dostępna. Wejdą w życie unijne przepisy, na podstawie których każdy nowy dowód osobisty będzie musiał zawierać podpis posiadacza oraz odciski palców. Przez internet tych danych nie przekażemy – konieczna będzie więc wizyta w urzędzie.

źródło: KPRM, zdjęcie główne: uodo.gov.pl

Sprawdź najnowsze wpisy