Intel przejął Tower Semiconductor

Ponad 2,2 mld USD kary dla Intela – chodzi o patenty

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Intel został wezwany do zapłaty 2,18 miliarda dolarów odszkodowania na rzecz VLSI Technology LLC. Przy okazji mamy tu jedną z największych w historii kar nałożonych na firmę technologiczną związaną z patentami. Jak donosi Bloomberg Law, ława przysięgłych w Waco, w Teksasie, orzekła, że Intel musi zapłacić 1,5 miliarda dolarów za naruszenie jednego patentu i 675 milionów dolarów za drugi. Portal Tomshardware wyśledził patenty związane z procesorem, o których mowa. Odkrył on, że patent '759′ opisuje zarządzanie prędkością zegara, a patent '373′ jest metodą na zmniejszenie minimalnego napięcia operacyjnego pamięci.

Intel – ponad 2 mld USD kary za naruszenie patentów

Intel - ponad 2 mld USD kary za naruszenie patentów

NXP Semiconductors Inc. posiadał te patenty, zanim VLSI kupił je w 2019 roku. Z tego też powodu holenderski producent układów scalonych, który został wydzielony z Philipsa, otrzyma część zadośćuczynienia. Patenty zostały początkowo wydane Freescale Semiconductor Inc. i SigmaTel Inc. zanim NXP kupiło te firmy. Prawnik Intela William Lee powiedział ławnikom, że VLSI, założone cztery lata temu, nie ma żadnych produktów, a jego jedynym potencjalnym dochodem jest ten pozew, sugerując, że firma jest trollem patentowym. To jednak nie przekonało sądu. Intel nie zgadza się z wydanym wyrokiem i zamierza się odwoływać w sprawie. Niebiescy wydali następujący komunikat:

Zamierzamy się odwołać i jesteśmy pewni, że zwyciężymy!

Zobacz też: Rusza Europejska Koalicja na Rzecz Ekologicznej Cyfryzacji – o co chodzi?

Sama ława przysięgłych stwierdziła, że Intel nie był świadomy, iż naruszył patenty. Jednak miejscowe prawo federalne stwierdza, że nie trzeba wiedzieć o patencie, by go naruszyć. Prawnik VLSI, Morgan Chu, powiedział, że Intel celowo nie sprawdził, czy ktoś inny nie opatentował wynalazków, oskarżając firmę o umyślną ślepotę. Oczywiście tak wysoka kara będzie potężnym ciosem w Intela, nie powinna ona jednak w znacznym stopniu zaszkodzić planom firmy.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy