Błąd w Windows 10 niszczy dyski twarde

Poważny błąd w Windowsie 10 może niszczyć dyski – nie odwlekaj aktualizacji!

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Windows 10 boryka się obecnie z kolejnym błędem, który może potencjalnie uszkodzić dysk sformatowany w systemie NTFS. Błąd może zostać wywołany przez zwykły dostęp do określonej ścieżki lub otwarcie specjalnie spreparowanego pliku. Raporty sugerują, że Microsoft miał wypuścić poprawkę w zeszłym miesiącu. Do tego jednak nie doszło. Ta trafiła do użytkowników dopiero teraz i to tylko tych, którzy należą do  Windows 10 Insider Build.

Błąd w Windows 10 niszczy dyski twarde

Błąd w Windows 10 niszczy dyski twarde

Błąd został zauważony przez BleepingComputer w zeszłym miesiącu. Poinformowano, że pozwalał on prawie każdemu użytkownikowi, w tym użytkownikom o niskich uprawnieniach, na uszkodzenie dysku twardego sformatowanego w systemie NTFS za pomocą tylko jednego polecenia. Po jego wykonaniu system Windows próbuje uzyskać dostęp do ścieżki tylko po to, aby zakończyć się z błędem mówiącym, że Plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny, ostatecznie oznaczając dysk jako uszkodzony i wymagający naprawy. Zgodnie z testami przeprowadzonymi przez BleepingComputer, jednolinijkowy kod może być dostarczony ukryty w pliku skrótu systemu Windows, archiwum ZIP, plikach wsadowych lub różnych innych wektorach w celu wywołania błędów dysku twardego, które uszkadzają indeks systemu plików.

Zobacz też: Naukowcy stworzyli najszybszy na świecie generator liczb losowych

System Windows następnie poprosiłby użytkownika o ponowne uruchomienie komputera i uruchomienie chkdsk, aby naprawić uszkodzony dysk twardy. Według Microsoftu dysk w rzeczywistości nie uległ uszkodzeniu, a chkdsk systemu Windows powinien naprawić problem. Jednak testy sugerują, że to nie działa. Oczekiwano, że Microsoft naprawi problem za pomocą lutowej łatki. Choć tak się nie stało, doniesienia sugerują, że nowy system Windows 10 Insider build 21322 zawiera nieudokumentowaną poprawkę do tego problemu. Windows 10 zgłasza teraz komunikat Nazwa katalogu jest nieprawidłowa i nie oznacza już woluminu NTFS jako uszkodzonego. Oczekuje się, że Microsoft powinien w końcu wydać podobną poprawkę dla wszystkich użytkowników Windows 10. Dlatego też jeśli pojawi się jakaś nowa aktualizacja, to lepiej jej nie odkładać na później.

Źródło: XDA-developers

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy