Carbon 1 MK II jest pierwszym smartfonem na świecie, który ma obudowę w całości wykonaną z włókna węglowego. Oczywiście materiał ten pojawiał się w smartfonach już wcześniej, jednak głównie jako jeden z elementów konstrukcji. Wszystko przez to, że produkowanie złożonych kształtów jest o wiele bardziej problematyczne, niż płaskich elementów z tego materiałów. Do tego samo włókno węglowe blokuje fale radiowe. Firma Carbon najwyraźniej jednak uporała się z tymi trudnościami.

Carbon 1 MK II – smartfon z włókna węglowego

Zespół firmy w Niemczech spędził rok, pracując nad rozwiązaniem ostatniego z problemów. To pozwoliło Carbon 1 MK II być pierwszym na świecie smartfonem z obudową wykonaną z jednego kawałka tego materiału. To natomiast zapewnia integralność strukturalną i pozwala zrezygnować z jakichkolwiek elementów usztywniających. Tym samym smartfon może być niezwykle cienki i lekki. Jego grubość to zaledwie 6,3 mm, a waga 125 gramów. Jeśli chodzi o łączność, urządzenie oferuje Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 z aptX HD, NFC, GPS/GLONASS/Galileo i port USB-C 3.1. Warto dodać, że nie znajdziemy w nim portu Jack 3.5 mm, ani obsługi 5G.

Zobacz też: Nowe laptopy z serii RedmiBook Pro trafiły do sprzedaży

Tym co pozwala na tak szeroki wachlarz łączności bezprzewodowej ma być technologia HyRECM (Hybrid Radio Enabled Composite Material), która była rozwijana przez ponad cztery lata. Wykorzystuje ona wysokiej jakości włókna węglowe, które pozwalają falom radiowym przechodzić przez nie. Producent jednak nie chwali się dalszymi szczegółami. Wiadomo jednak, że jeszcze w 2017 roku stworzenie takiej powłoki zajmowało firmie 3 godziny, teraz może ją zbudować w zaledwie 30 minut dzięki optymalizacji procesu technologicznego. Oczywiście mowa tu o wartości średniej. Carbon 1 MK II wyposażony jest w 6-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości FHD+ i proporcjach 18:9. Urządzenie jest również chronione przez Corning Gorilla Glass Victus. Sercem urządzenia jest układ Helio P90, sparowany z 8 GB RAM LPDDR4X i 256 GB pamięci wewnętrznej UFS 2.1. Jeśli zaś chodzi o aparaty, to z tyłu znajdziemy dwa oczka po 16 MPx. Z przodu producent zdecydował się na moduł 20 MPx. Lekkim rozczarowaniem może tu być bateria 3000 mAh. Powinna ona jednak wystarczyć na cały dzień pracy. Smartfon ma kosztować 800 Euro. Nie jest to więc tanie urządzenie.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.