Proces technologiczny 5 nm wciąż jest poza zasięgiem wielu producentów procesorów. I nie jest to tylko przytyk w stronę Intela, który utknął gdzieś na poziomie 10 nm z kosmiczną liczbą plusów. Tak naprawdę dość niewiele jednostek i tylko flagowych może się poszczycić zastosowaniem tej technologii podczas ich produkcji. W przyszłym roku to się jednak zmieni. Wszystko przez to, że część z flagowych układów przejdzie na proces 3 nm od TSMC. Głównym graczem na tym polu będzie oczywiście Apple.

TSMC 3 nm w 2022 roku

TSMC 3 nm w 2022 roku

godnie z raportem, firma rozpocznie produkcję  masową układów w tym procesie już w drugiej połowie 2022 roku. Ma się to przełożyć na 30 tysięcy wafli krzemowych miesięcznie, chociaż nie wiadomo w jakim rozmiarze. Wartość ta ma zostać rozszerzona do poziomu 55 tysięcy wafli krzemowych do końca przyszłego roku przez wzgląd na olbrzymie zamówienia od Apple. Natomiast już w 2023 roku TSMC ma być w stanie produkować do 105 tysięcy egzemplarzy wafli krzemowych miesięcznie. Oczywiście znaczna większość tej produkcji trafi do producenta iPhone.

Zobacz też: Allegro Smart! na start – darmowe dostawy dla nowych użytkowników

W porównaniu z obecnym procesem 5 nm nowy proces 3 nm zmniejsza zużycie energii o 30 procent i wydajność o 15 procent. Warto jednak podkreślić, że TSMC nie porzuci starszej technologii i wciąż będzie ją rozwijać oraz rozbudowywać nowe zakłady produkcyjne, podobnie jak ma to miejsce w przypadku 7 nm obecnie. Jeszcze w tym roku TSMC będzie zwiększać swoje moce produkcyjne dla chipów 5 nm, aby sprostać rosnącemu popytowi. Obecnie posiada zdolność produkcyjną na poziomie 90 tysięcy wafli krzemowych miesięcznie. Jednak w pierwszej połowie tego roku zostanie ona zwiększona do 105 tysięcy egzemplarzy. Do końca tego roku firma planuje dalsze rozszerzenie zdolności produkcyjnych do 120 tysięcy sztuk. Natomiast do 2024 roku chce osiągnąć wynik 160 tysięcy sztuk. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.