ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Rakieta SpaceX uderzy w Księżyc

ESA chce zbadać jaskinie Księżycowe – to może pomóc przyszłym kolonistom

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jeszcze w 2019 roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poprosiła o pomysły na wykrywanie, mapowanie i eksplorację jaskiń księżycowych. ESA wybrała pięć z nich do bardziej szczegółowego rozwoju. Warto dodać, że wybrane misje skupiają się na trzech etapach badania jaskiń Srebrnego Globu. Część z nich ma natomiast zostać połączonych w jedną w celu zwiększenia efektywności. 

ESA chce zbadać jaskinie Księżyca

ESA chce zbadać jaskinie Księżyca

Jedna z misji miała na celu przeprowadzenie wstępnego rozpoznania wyrobisk i podziemnych jaskiń z powierzchni Księżyca. Druga polegała na opuszczeniu sondy do szybu i dotarciu do pierwszej części jaskini. Trzecim było zbadanie podziemnej rury lawy za pomocą autonomicznego łazika. ESA twierdzi, że badania były bardzo różne pod względem tematyki i podejścia, ale wszystkie dostarczyły wglądu w potencjalne technologie eksploracji i badania geologii podpowierzchniowej Księżyca. Agencja pracuje nad połączeniem tych pomysłów z innymi inicjatywami dotyczącymi eksploracji Księżyca. ESA twierdzi, że kombinacja, która dałaby maksymalny zysk naukowy, połączyła zespoły stojące za dwoma z tych badań.

Zobacz też: NASA wykonało niezwykle tajemnicze zdjęcia… Rosji

Tym samym projekty uniwersytetów w Wurzburgu i w Oviedo zostały wybrane do udziału w badaniu ESA Concurrent Design Facility. Oba skupią się na drugim scenariuszu misji, polegającym na opuszczeniu sondy do szybu w celu uzyskania dostępu do pierwszej części jaskini. Technologie opracowane przez oba zespoły pozwolą na bezpieczną eksplorację i dokumentację księżycowego szybu, a także na pierwsze spojrzenie w głąb tuneli, do których może on prowadzić. Pozostałe dwa projekty badają koncepcję opuszczenia sondy do kanału za pomocą uwięzi i nosiłyby nazwę Daedalus. Byłaby to kompaktowa sonda sferyczna wyposażona w lidar 3D i kamery stereowizyjne, które mogłyby poruszać się niezależnie. Celem byłoby stworzenie trójwymiarowego modelu wnętrza rury lawowej. Warto podkreślić, że duże znaczenie dla misji ma  Inicjatywa Moonlight. Odpowiada ona za utworzenie możliwości nawigacyjnych i telekomunikacyjnych do eksploracji Księżyca. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy