ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Exynos 2200 vs Apple A14

Według nowych przecieków wydajność graficzna Exynosa 2200 zostawia daleko w tyle Apple A14

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Według ostatnich doniesień Exynos 2200, czyli flagowy procesor z GPU od AMD, ma trafić do laptopa z Windowsem 10 ARM. Jednak według nowych informacji Samsung podobno opracowuje dwie wersje układu: jedną dla urządzeń z Androidem, czyli smartfonów i tabletów, a drugą dla segmentu laptopów. Przypuszczalnie, chipy będą dzielić podobną architekturę. Mogą jednak różnić się dodatkowymi modułami, oraz wydajnością. W końcu laptopa jest o wiele łatwiej schłodzić, niż smartfona. Dlatego też model pod Windows 10 ARM może być znacznie bardziej podkręcony. Przy okazji pojawiły się także nowe testy porównujące wydajność graficzną Exynosa 2200 do Apple A14. Jeśli są one prawdziwe, to trzeba przyznać otwarcie: AMD wie, jak zrobić porządne GPU.

Exynos 2200 vs Apple A14

Exynos 2200 vs Apple A14

Dokładana specyfikacja Exynosa 2200 nie jest znana dla żadnej z wersji układu. Jednak według źródeł portalu Sammobile wczesne testy są bardzo obiecujące. Nie tylko Exynos 2200 jest szybszy niż istniejące rozwiązanie Exynos 2100, ale także podobno przewyższa chipset Apple A14. Chociaż lepszym określeniem byłoby tu: znacznie przewyższa. Oczywiście warto tu podkreślić, że porównanie dotyczy Exynosa 2200 dla smartfonów, nie laptopów. Takie nie miałoby przecież najmniejszego sensu. Źródło twierdzi, że układ ten zapewni o 25% lepszą wydajność procesora i 2,5x szybszą grafikę w porównaniu do Exynosa 2100. Co więcej, zapewnia dwukrotnie wyższą wydajność graficzną, niż Apple A14. Pamiętajmy również, że mowa o wydajności GPU, a nie CPU. 

Zobacz też: Windows 10 21H1 bez tajemnic. Wszystko o aktualizacji

Warto podkreślić, że oba rozwiązania Exynos 2200 będą różne wyniki, o czym już wspomniałem we wstępie. Laptopy nie są tak kompaktowe jak smartfony, co oznacza, że ich chipsety zazwyczaj mogą skorzystać z lepszego chłodzenia i lepszej wydajności. Według źródła, wariant dla laptopów będzie o mniej więcej 20% szybszy od wersji mobilnej. Wiele więc wskazuje na to, że to nie Qualcomm, a Samsung zawalczy z Apple na rynku laptopów. Pamiętajmy jednak, że to wciąż są tylko przecieki.

Źródło: Sammobile

Sprawdź najnowsze wpisy