ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Laserowy generator liczb losowych

Naukowcy stworzyli najszybszy na świecie generator liczb losowych

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Zespół międzynarodowych naukowców opracował układ laserowy, który może wygenerować 254 bilionów przypadkowych liczb na sekundę. Jest to ponad sto razy więcej niż komputerowe generatory liczb losowych (RNG). Chociaż generowanie liczb losowych jest znane od tysięcy lat, ma ono coraz większe znaczenie w informatyce, ponieważ stanowi podstawę kryptografii. Przy większej niż kiedykolwiek wcześniej liczbie urządzeń online, potrzeba szybszego szyfrowania, które może powstrzymać cyberprzestępców, stała się jeszcze bardziej kluczowa. Oczywiście generator liczb losowych jest istotny także w wielu grach. To jednak jest istotne jedynie dla fanów danego tytułu, a nie całego świata, jak w przypadku szyfrowania wiadomości.

Laserowy generator liczb losowych

Laserowy generator liczb losowych

Nowy, laserowy generator liczb losowych jest więc czymś przełomowym. Może on wygenerować 250 terabajtów losowych bitów na sekundę. W rzeczywistości jest on tak szybki, że stojący za nim zespół miał trudności z zarejestrowaniem jego wyników za pomocą szybkiej kamery. Według badaczy, ich system przewyższa fizyczne generatory liczb losowych zarówno pod względem szybkości, jak i zdolności do tworzenia wielu strumieni bitów jednocześnie. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Science. Nowy wynalazek wykorzystuje maleńki laser, o długości zaledwie jednego milimetra. Ten emituje światło, które odbija się pomiędzy lustrami umieszczonymi na obu końcach wnęki w kształcie klepsydry. W przeciwieństwie do poprzednich systemów opartych na laserach nowy proces może wzmacniać wiele trybów optycznych jednocześnie. 

Zobacz też: Za wzrostem cen akcji GameStopu stały boty? Nowe doniesienia w sprawie

Tryby te interferują ze sobą, generując szybkie fluktuacje natężenia światła, które zespół zarejestrował za pomocą kamery, która mierzyła natężenie światła w 254 punktach wiązki co około bilionową część sekundy. Jednak prędkość, z jaką laser pompował dane, oznaczała, że kamera mogła je śledzić tylko przez kilka nanosekund. Wszystko z powodu ograniczeń jej pamięci. Jeśli chodzi o przyszłość systemu, zespół ma na celu przygotowanie go do praktycznego zastosowania poprzez umieszczenie lasera w kompaktowym chipie. Dzięki temu generowane przez niego liczby losowe będą mogły być wprowadzane bezpośrednio do komputera.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy