google-i-o

 

Konferencja Google I/O trwa w najlepsze. Poznaliśmy szczegóły dotyczące Androida M. Nie obyło się jednak bez uaktualnienia pobocznych projektów, jak Android Wear, Google Now lub Google Photos. Przyjrzyjmy się temu co zmieni się w usługach Google już wkrótce.

 

Android Wear

 

System dla zegarków doczekał się kilku bardzo ciekawych funkcji. Obracając nadgarstek możliwe jest przełączanie między działającymi aplikacjami. Możliwe jest również rysowanie emotikonów. Rysunki są przetwarzane na emotikony gotowe do wysłania. Aplikacje będą korzystały z wbudowanych w zegarek sensorów (przykładowo z akcelerometru lub mikrofonu). Na Android Wear działa ponad 4 tysiące aplikacji. Google zapowiedziało, że do końca roku zaprezentowanych zostanie kilka nowych zegarków.

wear wear2

 

 

Internet rzeczy

 

Sundar Pitchai zaprezentował Brillo. Jest to system dla Internetu rzeczy. Brilo oparte zbudowane jest niczym Android. Posiada sprzęt, jądro systemu, warstwę abstrakcji oraz system niezbędny do łączenia z innymi urządzeniami. System jest skonstruowany w ten sposób aby używać możliwie najmniej zasobów urządzenia. Weave jest językiem, w którym komunikują się urządzenia. Android M pozwoli m.in. na bezpośrednią komunikację z żarówką. Brzmi futurystycznie, ale powinniśmy poznać Brilo w akcji w trzecim kwartale roku.

 

Wyszukiwanie głosowe

 

Wyszukiwanie głosowe jest w stanie rozpoznać więcej słów przy minimalnym poziomie błędu zrozumienia. Google chwali się, że tylko 8% odpowiedzi jest niepoprawna. OK Google jest w stanie tłumaczyć zdania „w locie” oraz dokładnie prezentować zdjęcia lub ilustrację ze zbioru grafik.

 

Google Inbox oraz Google Now

 

Google Inbox jest dostępne dla wszystkich bez konieczności posiadania zaproszenia. Google Now również zostało przebudowane aby być bardziej pomocne dla użytkowników. Możliwe jest łatwe przemieszczanie zakładek lub elementów list. Przytrzymanie przycisku home otwiera menu zależne od kontekstu (Now on tap). Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się jak nazywa się Skrillex. Pytanie brzmiało „Jak on się nazywa?” Kliknięcie na poszczególny element tekstu również pozwala na szybkie wyszukanie informacji. OK Google staje się coraz bardziej użytecznym narzędziem.

 

Google Photos

 

Nowa usługa Google’a. Najważniejszą informacją jest to, że limity przestrzeni dyskowej zostały zniesione. Zdjęcia mają wielkość do 16 megapikseli oraz 1080p dla plików wideo. Photos jest dostępne dla systemów Android, iOS oraz przeglądarek internetowych. Wyszukiwanie zdjęcia było do tej pory dość trudne. Photos grupuje zdjęcia na podstawie osób, sytuacji lub lokacji gdzie były robione. Ułatwione zostało również udostępnianie zdjęć. Wszystko dzieje się szybciej, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.

 

Android One

 

Google ciągle rozwija program One dla krajów rozwijających się. Najważniejszą informacją jest, że Mapy Google będą dostępne w trybie offline. Istnieje również możliwość sprawdzenie godzin otwarcia muzeów, kin, restauracji itp. Premiera trybu offline ma nastąpić pod koniec roku.

 

Narzędzia dla deweloperów

 

Android Studio 1.3 Preview został zaprezentowany. Zostało dodane wsparcie dla języka C/C++. Powinno to ucieszyć deweloperów kerneli oraz innych narzędzi pisanych w języku C.

Cloud Test Lab – deweloperzy dostaną możliwość testowania aplikacji w chmurze na 20 najlepszych urządzeniach na rynku. Podobną usługę uruchomiło kilka miesięcy temu Sony.

Sklep Google Play został również przebudowany. Dodana została gwiazdka familijna, którą oznacza się gry przyjazne dzieciom.

 

Konferencja nakreśliła kierunek, w którym będzie podążało Google w najbliższych miesiącach. Nie było może takich fajerwerków jak w zeszłym roku, ale i tak warto z uwagą przyglądać się poczynaniom Google. Poniżej można obejrzeć transmisję i prezentację dla wszystkich punktów.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Tomasz Kondrat

Zakochany w Androidzie od pierwszego wejrzenia. Uwielbia wszystkie urządzenia na prąd, dobrą kuchnię, sen oraz post-rocka.