Zwiększona wydajność paneli perowskitowych

Dzięki naukowcom z MIT perowskitowe panele słoneczne mogą stać się jeszcze lepszym wyborem

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Obecnie panele słoneczne są zazwyczaj wykonane z krzemu. Jednak w przyszłości mogą być produkowane z innego materiału, który oferuje większą wydajność i niższe koszty produkcji. Jednym z kandydatów, który mógłby zastąpić krzem w panelach słonecznych następnej generacji, są perowskity. Naukowcy z MIT twierdzą, że oferują one potencjał do taniej, niskotemperaturowej produkcji niezwykle cienkich i lekkich, elastycznych ogniw.

Zwiększona wydajność paneli perowskitowych

Zwiększona wydajność paneli perwoskitowych
Fot. PixaBay

Jednak obecnie wydajność paneli słonecznych opartych na perowskitach w zakresie konwersji światła słonecznego na energię elektryczną jest niższa niż paneli opartych na krzemie i innych alternatywnych materiałach. To się może jednak wkrótce zmienić. MIT opracował nowe podejście do projektowania tego typu paneli słonecznych, które zaowocowało powstaniem takich dorównujących lub przewyższających wydajnością dzisiejsze typowe ogniwa krzemowe. Warto tu podkreślić, że wydajność typowego panelu słonecznego opartego na krzemie wynosi dziś gdzieś w granicach 20 do 22 procent. Naukowcy zastosowali specjalnie przygotowaną warstwę przewodzącą z dwutlenku cyny połączoną z materiałem perowskitowym, aby zapewnić lepszą drogę dla nośników ładunku w ogniwie. Wzór perowskitu został również zmodyfikowany i połączony z nową warstwą przewodzącą, co pozwoliło badaczom zwiększyć całkowitą wydajność ogniwa słonecznego do 25,2 procent.

Zobacz też: 10 najlepszych filmów Netflixa. Te produkcje musisz obejrzeć!

Naukowcy twierdzą, że jest to wynik zbliżony do rekordu dla tego typu materiałów i lepszy od sprawności wielu istniejących paneli słonecznych. Jedną z wad perowskitów dla paneli słonecznych jest to, że nadal pozostają one znacznie w tyle pod względem trwałości w porównaniu z panelami opartymi na krzemie. To oznacza, że ich degradacja jest znacznie szybsza, a to z kolei przekłada się na spadki wydajności. Dlatego też nawet jeśli weźmiemy najnowszy typ paneli, to ich sprawność w ciągu całego cyklu życia może okazać się znacznie niższa.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy