ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Podkręcanie DDR5

128 GB RAM w jednej kości – to więcej, niż obsłużą płyty główne większości z nas!

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Serwis IThome poinformował, że chiński producent Asgard, należący do Shenzhen Jiahe Jinwei Electronic Technology Co., Ltd., wprowadził na rynek pierwszy moduł pamięci DDR5. Ten noszący numer części VMA5AUK-MMH224W3, ma pojemność 64 GB. Asgard potwierdził jednak, że będzie on również dostępny w pojemnościach 32 GB i 128 GB. Zwłaszcza ta ostatnia pojemność najbardziej pobudza wyobraźnię.

Asgard DDR5 128 GB

Asgard DDR5 128 GB

Niezależnie od gęstości, moduł pamięci pracuje z częstotliwością 4800 MHz. Wartość ta zachwyca, jednak jest niczym dla możliwości DDR5. Nowa specyfikacja ma bowiem pozwolić na osiągnięcie częstotliwości pamięci do 8400 MHz. Jak można się spodziewać, moduł pamięci Asgard pobiera tylko 1,1 V napięcia DRAM, co jest napięciem referencyjnym dla DDR5. Pamięć spełnia również standard JEDEC „B”, co oznacza, że jej timingi powinny być ustawione na 40-40-40. Według raportu Asgard nie rozpoczął jeszcze masowej produkcji modułu pamięci DDR5. Ma to sens, ponieważ nie ma jeszcze procesorów wykorzystujących ten standard. Ta ma jednak ruszyć wraz z premierą układów Intel 12. generacji Alder Lake i odpowiednich chipsetów z serii 600.

Zobacz też: Przydatne sztuczki w Formularzach Google, które pomogą pracować szybciej i lepiej nad ankietą

Przedstawiciel Asgard potwierdził nawet, które z przyszłych procesorów Intela i AMD będą obsługiwały DDR5. I tak ze strony Niebieskich będą to układy Alder-Lake, Sapphire Rapids i Tiger Lake-U. Jeśli chodzi o Czerwonych, rzecznik wymienił APU Van Gogh i Rembrandt. Przeskok na DDR5 zapowiada się więc na istną rewolucję z perspektywy DDR4.

Źródło: ItHome

Sprawdź najnowsze wpisy