Satelita NASA orbitujący wokół Ziemi i wykonujący zdjęcia zauważył coś, co sprawiło, że naukowcy skupili się na zimnych, arktycznych rejonach Syberii w Rosji. W pobliżu rzeki Marcha w Jakucji ziemia jest zabarwiona, którego przyczyn naukowcy nie rozumieją. NASA zamieściła ostatnio na swojej stronie internetowej Obserwatorium Ziemi nowe zdjęcia tego dziwnego krajobrazu, wykonane za pomocą satelity Landsat 8. 

Tajemnicze pasy w Rosji

Tajemnicze pasy w Rosji

Na zdjęciach widać ziemię po obu stronach rzeki zabarwioną naprzemienne ciemne i jasne pasy. Dziwny efekt jest widoczny we wszystkich czterech porach roku. Jednak jest bardziej wyraźny zimą, kiedy biały śnieg daje jeszcze większy kontrast do wzoru. NASA nie jest do końca pewna, co powoduje ten wzór na syberyjskiej ziemi. Jedno z potencjalnych wyjaśnień ma związek z niskimi temperaturami panującymi w regionie, który przez 90 procent roku pokryty jest wieczną zmarzliną. Ta od czasu do czasu rozmarza w krótkich odstępach czasu. NASA twierdzi, że ziemia, która stale zamarza, rozmraża się i ponownie zamarza, może przybierać dziwne koliste lub pasiaste wzory zwane wzorzystą ziemią. Efekt wynika z naturalnej tendencji kamieni do sortowania się w cyklu zamrażania-rozmrażania.

Zobacz też: Dodatkowy dysk SSD w PS5 – poczekamy na niego jeszcze kilka miesięcy

NASA przyznaje, że inne przykłady wzorzystego podłoża mają znacznie mniejszą skalę niż to, co widać na Syberii. Innym potencjalnym wyjaśnieniem dziwnych wzorów jest erozja powierzchni. Geolog Thomas Crafford, z amerykańskiej służby geologicznej, powiedział NASA, że paski przypominają wzór w skałach osadowych znany jako geologia warstwowa. Te wzory zdarzają się, gdy topniejący śnieg lub deszcz spływa w dół, odpryskując i spłukując kawałki skały osadowej w stosy. Proces ten może budować płyty osadowe. Crafford twierdzi, że ciemniejsze pasy reprezentują głębsze obszary, a jaśniejsze – obszary bardziej płaskie. Co dokładnie powoduje te dziwne pasy, pozostanie tajemnicą, dopóki miejsce to nie zostanie zbadane z bliska.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.