Komisja Europejska chce, żeby tańsze połączenia telefoniczne na terenie UE obowiązywały dłużej. Konkretnie o… 10 lat dłużej. Żeby było to możliwe, należy przedłużyć obecnie funkcjonujące przepisy dotyczące roamingu.

Tańsze połączenia w UE – do kiedy?

Od 15 czerwca 2017 roku na terenie Unii Europejskiej działa zasada Roam Like At Home. Fakt ten bardzo sprzyja użytkownikom usług telekomunikacyjnych, którzy np. wyjechali za granicę i tam chcą korzystać z oferty swojego krajowego operatora. Zasada Roam Like At Home sprawia, że operatorzy muszą rozliczać usługi w roamingu na takich samych zasadach, jak w kraju.

Obecnie funkcjonujące przepisy wygasają jednak już w przyszłym roku, a dokładnie 30 czerwca 2022 roku. Komisja Europejska zaproponowała jednak rozporządzenie, które przewiduje przedłużenie obecnych przepisów o 10 lat. Jeśli takie rozwiązanie zostanie zaakceptowane, podróżni w UE w dalszym ciągu będą mogli korzystać z usług telekomunikacyjnych w roamingu bez dodatkowych opłat.

Komisja Europejska zauważa jednak także, że obecna sytuacja na rynku roamingu nie gwarantuje kontynuowania zasady Roam At Like Home bez interwencji regulacyjnej. Oprócz samego przedłużenia obowiązywania korzystnych dla podróżnych zasad, KE chce więc usprawnić cały mechanizm.

Czytaj także: Hiszpański Cellnex Telecom kupuje spółkę Polkomtel Infrastruktura

Komisja postuluje dalszą obniżkę stawek hurtowych dla usług roamingowych. Chodzi o opłaty nakładane wzajemnie przez operatorów za korzystanie z ich sieci przez podróżującego abonenta.

źródło: KPRM

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Mateusz Nowak

    Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.