ap_resize

System Android 4.3 Jelly Bean pozwalał na zaawansowaną kontrolę uprawnień dla poszczególnych aplikacji. Niestety wraz z premierą KitKata funkcja ta została usunięta, a Dianne Hackborn z Google tłumaczyła, że kontrola uprawnień była przeznaczona tylko i wyłącznie dla deweloperów. Gigant z Mountain View planuje jednak dodanie bardziej dopracowanego następcy AppOps w Androidzie M.

Zmiana będzie polegała na tym, że po uruchomieniu aplikacji użytkownik ujrzy monit z informacją o używanych uprawnieniach. Będzie również istniała możliwość zablokowania dostępu do poszczególnych pozycji. Przykładowo aplikacja może nie uzyskać dostępu do połączenia internetowego, a portal społecznościowy do aparatu lub aplikacji telefonu itp. Monity w aplikacji nie będą jedną z dwóch metod dostępu wspomnianej funkcji. Zarządzać uprawnieniami będzie można również z poziomu menu w ustawieniach urządzenia.

Z punktu widzenia użytkowników przywrócenie zarządzania uprawnieniami to doskonała informacja. Niektóre aplikacje wykorzystują podwyższone uprawnienia do dostępu do kontaktów lub nawet wysyłania kosztownych wiadomości tekstowych. Możliwość korzystania z menedżera uprawnień bez konieczności posiadania roota da możliwość ingerencji w bardzo ważny element systemu przez miliony użytkowników. Jak poradzą sobie z tym deweloperzy? O tym przekonamy się zapewne zaraz po premierze Androida M.

Źródło: Android Police

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Tomasz Kondrat

Zakochany w Androidzie od pierwszego wejrzenia. Uwielbia wszystkie urządzenia na prąd, dobrą kuchnię, sen oraz post-rocka.