Qualcomm znalazł się obecnie w obliczu pozwu zbiorowego ze strony konsumentów z Wielkiej Brytanii. Amerykański gigant może być zmuszone do wypłaty odszkodowania właścicielom iPhone i Samsungów Galaxy z tego państwa. Wszystko z powodu rzekomego naruszenia praw antymonopolowych, którego producent procesorów miałby się dopuścić. Jeśli wina Qualcomma zostanie potwierdzona, to łącznie będzie musiał zapłacić równowartość 683 mln USD.

Pozew zbiorowy przeciwko Qualcommowi

Pozew zbiorowy przeciwko Qualcommowi

Na czele sprawy stoi organizacja antymonopolowa Which?. Twierdzi ona, że Qualcomm wykorzystał swoją dominację na rynku licencji patentowych i procesorów, pobierając od Apple i Samsunga zawyżone opłaty za licencje technologiczne. Te następnie miały zostać przeniesione na konsumentów w postaci wyższych cen smartfonów. Szacuje, że osoby, które kupiły telefony Apple lub Samsunga od 2015 roku, mogą być uprawnione do odszkodowania w wysokości od 17 do 30 funtów. Oczywiście wysokość zależy od liczby i rodzaju zakupionych smartfonów. Qualcomm odpiera zarzuty. Firma wydała w tej sprawie następujące oświadczenie: 

Jak powodowie są świadomi, ich roszczenia zostały skutecznie odrzucone latem ubiegłego roku. Dokonał tego jednomyślny panel sędziów w Dziewiątym Obwodowym Sądzie Apelacyjnym w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też: Do OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro ma dołączyć kolejny reprezentant serii

Biorąc jednak pod uwagę, że sprawę ma rozstrzygać sąd brytyjski, a nie amerykański, nie jest to raczej zbyt skuteczna linia obrony. Bardziej wygląda to na działanie wizerunkowe, niż realny argument w sprawie. Qualcomm raczej jest świadomy, że prawo USA nie jest nadrzędne w przypadku innych państw. Warto przy tym podkreślić, że ewentualne zwycięstwo grupy mogłoby wywołać falę podobnych pozwów w innych krajach.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.