Android-versions1

Nowe wersje Androida od lat były wydawane dość nieregularnie. Cykl trwał od kilku miesięcy do nawet roku. O ile element zaskoczenia mógł wydawać się fascynujący dla użytkowników, to producenci sprzętu wyłącznie na tym cierpieli. Wicedyrektor ds. Inżynierii w Google – Hiroshi Lockheimer – potwierdził niejako, że jego firma chce ustandaryzować proces wydawniczy najpopularniejszego systemu mobilnego.

Gdy przeanalizujemy dotychczasowy cykl wydań Androida, zauważymy, że premiery miały miejsce o różnych porach roku. Między publikacją Androida 1.5 Cupcake a 1.6 Donute minęło pięć miesięcy. Na Eclaira musieliśmy czekać tylko nieco ponad 30 dni. Między Gingerbreadem, a Ice Cream Sandwich minęło rok. Google chce jednak, aby nowe wersje Androida były publikowane podczas corocznej konferencji I/O.

Gdy rozwinęliśmy się jako platforma, zrozumieliśmy, że przewidywalność jest czymś ważnym dla całego segmentu mobilnego: dla deweloperów, producentów sprzętu, sieci komórkowych i klientów… Wypracowaliśmy zatem pewien cykl wydań. Przykładowo zaprezentowaliśmy J, by po roku przedstawić K, a w następnych latach L oraz M. Chyba można przewidzieć, co stanie się za rok” – powiedział Lockheimer.

Maj lub czerwiec są terminami konferencji Google I/O, kiedy to firma z Mountain View zapowiada swój system. Publiczne wydania mają miejsce na przełomie października i listopada. Jest to również termin debiutu nowych urządzeń z serii Nexus. Według nieoficjalnych doniesień Android M ma trafić na urządzenia już w sierpniu, jednak nie jest to potwierdzona informacja.

Źródło: Android Pit

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Tomasz Kondrat

Zakochany w Androidzie od pierwszego wejrzenia. Uwielbia wszystkie urządzenia na prąd, dobrą kuchnię, sen oraz post-rocka.