Przestrajalna soczewka

Zmiana ostrości bez ruchomych części – nowa soczewka może zrewolucjonizować fotografię

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Niemal od samych początków fotografii wykorzystywano szkło do produkcji obiektywów. Ich precyzyjna krzywizna pozwala soczewce skupiać światło i dostarczać fotografowi ostre obrazy. Zmiana ostrości wymaga zazwyczaj fizycznego przemieszczenia obiektywu poprzez przechylenie, przesunięcie, które odbywają się za pomocą części mechanicznych. Te mechaniczne części zwiększają złożoność i objętość wszystkich przyrządów optycznych. To natomiast zwiększa także ich masę i szanse na uszkodzenia. To jednak w przyszłości może się zmienić. Inżynierowie z MIT opracowali nową przestrajalną soczewkę metalową, która może ustawiać ostrość na obiektach znajdujących się na różnych głębokościach bez zmiany jej fizycznej pozycji lub kształtu, eliminując przy tym masę problemów i… tworząc nowe. 

Przestrajalna soczewka

Przestrajalna soczewka

Warto zacząć od tego, że wyżej wspomniana soczewka nie jest zbudowana ze szkła. Wykorzystuje ona materiał, który jest w stanie zmienić swoją strukturę atomową pod wpływem ciepła. Kiedy materiał zmienia swoją strukturę atomową, zmienia się sposób, w jaki oddziałuje on ze światłem. Naukowcy z MIT wytrawiają powierzchnię materiału za pomocą drobnych i precyzyjnie zaprojektowanych struktur, tworząc metasferę, która załamuje lub odbija światło w unikalny sposób. Gdy zmieniają się właściwości materiału, zmienia się optyczna funkcja metasfery.

Zobacz też: Elon Musk: Starlink jeszcze w tym roku stanie się dwa razy szybszy

Tym samym kiedy materiał jest w temperaturze pokojowej, skupia światło, aby wygenerować wyraźny obraz obiektu znajdującego się w pewnej odległości. Kiedy materiał jest podgrzewany, struktura atomowa zmienia się, pozwalając metasferze przekierować światło tak, by skupiało się na obiektach znajdujących się dalej. Pozwala to dostroić ostrość bez konieczności stosowania nieporęcznych elementów mechanicznych. I tu pojawia się problem: co w przypadku, kiedy temperatura jest wyższa, lub niższa? Czy taki aparat ma prawo prawidłowo działać w upałach lub podczas mrozu, kiedy zmiana soczewki wynika z warunków atmosferycznych? Naukowcy będą musieli rozwiązać ten problem z nową technologią, nim w ogóle pomyślą o jej komercyjnym wykorzystywaniu.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy