Qualcomm chce poprawić haptykę w Androidzie

Haptyczne odpowiedzi w Androidzie będą maiły większe znaczenie – Qualcomm już o to zadba

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Qualcomm łączy siły z Lofelt — specjalistą od haptyki, aby rozwinąć ten element w Androidzie 12. Partnerstwo ma na celu przynieść rodzaj doświadczeń dotykowych sensorycznych oferowanych na iPhone do systemu operacyjnego Google. Warto tu przypomnieć, że w 2019 roku, Apple zaczęło oferować deweloperom bardziej zaawansowane narzędzia do symulacji dotyku i kliknięć. Odbywa się to poprzez wibracje, które mogą być sparowane z dźwiękiem, który wzmacnia reakcję zwrotną. Jest to jednak technologia zastrzeżona przez API giganta.

Qualcomm chce poprawić haptykę w Androidzie

Qualcomm chce poprawić haptykę w Androidzie

Qualcomm i Lofelt chcą zrobić to samo dla Androida, tworząc uniwersalny haptyczny szkielet oprogramowania. Ten ma działać natywnie na platformie mobilnej Snapdragon. Producenci urządzeń z systemem Android będą mogli licencjonować oprogramowanie i API, aby włączyć zaawansowane haptyki dla gier mobilnych i innych doświadczeń immersyjnych do swoich produktów, a nawet akcesoriów do urządzeń. Tym samym Qualcomm zyska przewagę funkcjonalności nad MediaTekiem i Samsungiem.

Zobacz też: Sprzedaż smartfonów wciąż spada – nie dotyczy to jednak Apple i Xiaomi

Rozwijanie dodatkowej funkcjonalności na pewno jest dobrym sposobem na walkę z konkurencją na rynku procesorów. Obecnie zarówno Samsung, jak i MediaTek niemalże nie odstają już od produktów oferowanych przez Qualcomma w danych półkach cenowych. Pod wieloma względami nawet prowadzą, na co najlepszym przykładem jest MediaTek Helio G90T, który zostawia w tyle wszystkie nieflagowe układy 4G od amerykanów. Oczywiście nie wiadomo jeszcze kiedy możemy się spodziewać nowej technologii haptycznej. Jednak wyznaczenie Androida 12 jako celu daje nam już pewne ramy czasowe tych zmian. Najprawdopodobniej będzie to przyszły rok. 

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy