ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Chromium

Google uwalnia kod źródłowy przeglądarki Chromium dla Androida

Autor: Tomasz Kondrat Kategoria: Aplikacje
tumblr_lm3po5WVtG1qz4gevo1_500

Przeglądarka Google Chrome cieszy się bardzo dużą popularnością nie tylko na komputerach osobistych. Od lat służy ona do wyświetlania stron na urządzeniach z systemem Android. Google Chrome jest oparty na swoim otwartoźródłowym bracie, czyli Chromium i wykorzystuje silnik Blink. Wkrótce przeglądarka może doczekać się wielu forków, a wszystko dzięki decyzji Google o uwolnieniu kodu źródłowego.

Deweloperzy stojący za projektem Chromium uwolnili niemal całe źródła (ponad 100 tysięcy linii) potrzebne do poprawnego zbudowania aplikacji na smartfony. Najbardziej znanym forkiem Chromium jest Opera. Desktopowy klient tej przeglądarki rozwijany jest od kilku lat. Dostosowanie kodu na potrzeby Androida było jednak czasochłonne i wymagało sporej wiedzy. Dzięki ruchowi Google, deweloperzy, mogą zbudować funkcjonalną przeglądarkę bez konieczności dostosowywania kodu do innej platformy.

Ruch Google doprowadzi to z pewnością do wysypu forków przeglądarki, które wzbogacone zostaną o dodatkowe funkcje (np. obsługę gestów). Chromium różni się od Chrome’a tym, że nie posiada wsparcia dla licencjonowanych kodeków (np. H.264) oraz narzędzi śledzących użytkownika.

Przeglądarkę Chromium można zbudować samemu. Nie jest to proces łatwy, ale Google umieściło w sieci poradnik pokazujący w jaki sposób można samodzielnie zbudować przeglądarkę na różne platformy. Jeżeli jednak jesteście cierpliwi, wystarczy poczekać kilka tygodni, a pierwsze forki powinny pojawić się w sklepie Google Play.

Źródło: Android Police

Sprawdź najnowsze wpisy