Niektórzy ludzie mają tendencję do czytania między wierszami. W ten sposób często widzą słowa, które nie padły i uznają je za pewnik. Oczywiście taka umiejętność czysto teoretycznie brzmi jak coś pożądanego. Rzecz w tym, że często przybiera patologiczną formę. W ten sposób za pewnik takie osoby uznają rzeczy, które nie tylko nie padły, ale także nikt ich nie miał nigdy na myśli. Tak jest w przypadku blokady RTX 3060 dla wydobycia kryptowalut. Wielu górników uznało, że pozostałe karty graficzne z serii RTX, w tym także te przez nich zakupione, zostaną zablokowane. Ten bezzasadny wniosek wywołał oczywiście falę krytyki, a Nvidia musiała sprawę wyprostować. 

Nvidia nie zablokuje RTX górnikom

Nvidia nie zablokuje RTX dla górników

Otóż sterowniki dla RTX 3060 mogą wykryć specyficzne atrybuty algorytmu wydobywania kryptowaluty Ethereum i ograniczyć hash rate, czyli efektywność wydobywania kryptowaluty, o około 50 procent. Blokada ma być nie do złamania, więc te karty graficzne będą dla górników zwyczajnie bezużyteczne. Pojawiły się głosy, że podobna blokada dotknie wszystkich kart, w tym tych już kupionych. Firma jednak je dementuje i podkreśla, że nie wpłynie to w żaden sposób na już zakupione karty graficzne. Właściwie nie dotknie to w żaden sposób kart z serii, które już są w sprzedaży.

Zobacz też: Xiaomi Mi 11 Lite 5G i 4G – specyfikacja obu modeli w Sieci

Nvidia chce rozładować tę dość napiętą sytuację w inny sposób. Zieloni zamierzają wznowić linię Cryptocurrency Mining Processor (CMP). Układy z niej nie oferują wyjść wyświetlacza. Dodatkowo oferuje niższe zegary i napięcia, niż warianty do gier. W ten sposób będą o wiele bardziej atrakcyjne dla samych górników i bezużyteczne dla graczy. Rzecz w tym, że obecnie produkcja jakiejkolwiek elektroniki jest mocno utrudniona. Dlatego też nawet karty dedykowane górnikom byłyby produkowane kosztem innych urządzeń, chociaż niekoniecznie kart graficznych.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.