Asus udostępnił dzisiaj na swojej stronie aplikację, która pozwala na odblokowanie bootloadera. Po przeczytaniu opisu jednak widać jak bardzo producent zniechęca do instalowania i korzystania z niej. Można ją pobrać w dziale Download w zakładce Utilities, jednak osobom, które nie do końca wiedzą do czego służy powyższy zabieg szczerze odradzam zabawę z tym narzędziem.

Sam Asus przestrzega, iż odblokowanie urządzenia już na zawsze spowoduje utratę możliwości odzyskania „oryginalnego produktu”, który był zablokowany. Jakie są konsekwencje owego działania? Otóż nie będzie nas już obejmowała gwarancja, oprogramowanie po tym działaniu nie będzie uznawane za „to samo” przez co nie będzie wspierane i aktualizowane. Także zasady odpłatnego serwisowania będą mniej dogodne dla posiadaczy odblokowanych wersji. Producent podsumowując swoje ostrzeżenia stwierdza, że mocno odradza aktywację aplikacji chyba, że w pełni rozumie się i akceptuje ryzyko jakie niesie za sobą jej użycie. Do użycia wymagana jest wersja 4.0 Androida.

Takie podejście ma zniechęcić wszystkich, którzy jedynie z ciekawości mogliby testować nowe udogodnienie. Jak wiadomo takie próby mogą skończyć się uszkodzeniem Transformera. Bardziej zaawansowani użytkownicy, deweloperzy oraz inni zainteresowani głębszymi modyfikacjami mogą czuć się wysłuchani, gdyż zablokowany bootloader wywołał falę niezadowolenia głównie wśród tych grup. Jest to duże ułatwienie i tak naprawdę zaakceptowanie przez Asusa tego co nieuniknione. Nieważne jak zabezpieczone byłyby nasze komórki, tablety czy piekarniki z androidem, to i tak w końcu ktoś złamie te zabezpieczenia. Według mnie jest to zdrowe podejście producenta, które na pewno go nie osłabi, a jedynie może zachęcić potencjalnych nabywców do zakupu flagowego produktu Asusa. Jestem bardzo ciekawy czy dla Was powyższa aplikacja ma jakieś znaczenie?

Źródło: www.slashgear.com, www.asus.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Jarosław Biały