Nokia-C1-Android

 

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Marka Nokia nie znaczy już tyle w świecie mobilnym, co chociażby 10 lat temu. Od czasów Symbiana i MeeGo, Finowie nie są w stanie skutecznie konkurować na rynku smartfonów, gdzie ich miejsce zajęły Samsung oraz Apple. Wszystko wskazuje jednak, że ogłoszona śmierć skandynawskiego giganta jest przedwczesna. Okazuje się bowiem, że Nokia pracuje nad nowym smartfonem z Androidem. Nokia C1 ma mieć dobrą specyfikację techniczną i przystępną cenę.

 

Dotychczasowe eksperymenty z Androidem prowadzone przez Finów nie były zbyt udane. Zarówno Nokia X, XL, jak i X2 nie podbiły rynku. Były konstrukcjami tanimi, ale mało zaawansowanymi technicznie, przez co znalazły uznanie głównie w Azji. Android zastosowany w tych smartfonach też został znacznie zmodyfikowany, przez co użytkownicy nie mogli korzystać ze sklepu Google Play. Można za to winić Microsoft, który został właścicielem departamentu mobilnego fińskiego koncernu. Amerykanie unikali jak ognia wszelakich kontaktów z firmą Google, co prowadziło do nieuniknionej klęski. Summa summarum telefony Lumia z Nokii zmieniły się w Microsoft, a twórcy powrócili do systemu Windows Phone/Mobile wrzucając Androida do ciemnej szuflady.

 

Pierwotna Nokia jednak nie umarła. Sekcja mobilna jest skutecznie odbudowywana przez pracujących w Finlandii inżynierów. W wyniku tych działań ma powstać Nokia C1, która zapowiadana jest jako produkt z górnej półki. Specyfikacja techniczna nie została jeszcze potwierdzona, ale według spekulacji zestaw prezentuje się następująco:

 

  • Ekran Full HD o przekątnej 5,5” pokryty Gorilla Glass 3
  • Czterordzeniowy Qualcomm Snapdragon 801
  • 2 GB pamięci RAM
  • 32 GB pamięci eMMC 5.0 oraz slot na kartę microSD
  • Wsparcie dla dwóch kart SIM
  • Aparaty 8 oraz 5 megapikseli
  • LTE, Wi-FI, Bluetooth 4.0
  • Android 5.0 oraz Nokia Z Launcher
  • Bateria o pojemności 3200 mAh

 

Nokia C1 miałaby trafić na rynek na początku przyszłego roku, a jej cena ma oscylować w granicach 600 zł. Czy informacje na temat nowego smartfona Nokii są prawdziwe? O tym przekonamy się zapewne w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

 

Źródło: DroidFeed
Tomasz Kondrat

Zakochany w Androidzie od pierwszego wejrzenia. Uwielbia wszystkie urządzenia na prąd, dobrą kuchnię, sen oraz post-rocka.