ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
UOKiK zgadza się na budowę Baltica 2

PGE i Duński gigant energetyczny wspólnie zbudują morskie farmy wiatrowe na Bałtyku

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Morze jest świetnym źródłem odnawialnej energii elektrycznej. Kraje skandynawskie coraz chętniej do niego sięgają. Dobrym przykładem jest tu Duńska sztuczna wyspa energetyczna. Polska jednak również ma dostęp do morza i szkoda byłoby nie wykorzystać tego potencjału. Jednak takie inwestycje wymagają znacznego wkładu i doświadczenia. Dlatego też PGE nawiązuje współpracę z Duńskim Ørsted, który jest największym dostawcą energii w swoim kraju. 

PGE i Ørsted wybudują elektrownie morskie

PGE nawiązuje współpracę z Ørsted

Obaj dostawcy energii zakładają spółkę, która ma odpowiadać za budowę Elektrowni Wiatrowej Baltica-3 o mocy ok. 1 GW oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 o mocy ok. 1,5 GW. Warto podkreślić, że wkład obydwu dostawców energii w projekt, jak i udziały w nim będą równe. 

Morska energetyka wiatrowa to ogromna szansa dla polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców. Szacuje się, że ponad 100 krajowych podmiotów z powodzeniem może zostać włączonych w procesy przygotowania, budowy i eksploatacji farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Potencjał morskiej energetyki na Bałtyku oceniany jest na ok. 11 GW do 2040 r., a szacowana łączna wartość inwestycji w morskie projekty wiatrowe to nawet 160 mld zł. Potencjał Morza Bałtyckiego w kontekście pozyskiwania energii z morskich farm wiatrowych jest ogromny. Dlatego też, liczymy, że nasza współpraca przyczyni się do wykorzystania posiadanych doświadczeń i sprawnego przygotowania obu projektów do etapu eksploatacji. Szczególnie, że plany PGE w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej są ambitne. Do 2040 roku chcemy posiadać co najmniej 6,5 GW zainstalowanej mocy offshore.

—  powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Zobacz też: Game Boy Color jako konsola… stacjonarna? RetroN wpadł na szalony pomysł

Duży potencjał w projekcie widzą sami Duńczycy.  Martin Neubert, wiceprezes Ørsted, twierdzi, że dzięki tej inicjatywie staniemy się najważniejszym graczem nad Bałtykiem jeśli chodzi o czystą energię.

 Polska staje się liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i   z   niecierpliwością czekamy na wejście na polski rynek w ramach spółki joint venture z PGE. Transakcja ta stanowi połączenie osiągnięć firmy Ørsted w zakresie rozwoju i budowy wielkoskalowych morskich elektrowni wiatrowych z rozległą wiedzą i doświadczeniem PGE na temat polskiego rynku energetycznego i jego regulacji. Nasza nowa spółka joint venture jest mocno zdeterminowana do realizacji ambitnych planów polskiego rządu w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Źródło: PGE

Sprawdź najnowsze wpisy