YouTube to zdecydowanie jedna z ważniejszych aplikacji na smartfonach. Ogólnie to jedna z ważniejszych usług Google, choć sam gigant przyznaje, że od niedawna jest ona dochodowa. Teraz Amerykanie postanowili udostępnić nieco więcej transferu na swoich serwerach, aby mobilni użytkownicy mogli cieszyć się wyższą jakością w omawianym serwisie. Tym razem bez większych wyjątków, bo tak naprawdę każdy będzie mógł sprawdzić, jak wygląda YouTube w 4K na smartfonach i tabletach.

YouTube w 4K bez wyświetlacza 4K? Google mówi tak!

youtube 4k google smartfon

Jak zapewne domyśliliście się po przeczytaniu tytułu tego wpisu, YouTube postanowił zdjąć limit rozdzielczości dla urządzeń mobilnych. Dotychczas był on ściśle związany z wyświetlaczem sprzętu. Jednak użytkownicy od pewnego czasu zauważyli, że w ustawieniach mogą wybierać wyższe wartości – nawet do 4K. Naturalnie dotychczas było to możliwe głównie na flagowych Xperiach od Sony, których wyświetlacze oferowały takie rozdzielczości. Tymczasem dzisiaj urządzenie nie ma znaczenia. Nie ma znaczenia też system, gdyż możliwość oglądania filmów na YouTube w 2K i 4K dotyczy zarówno Androida, jak i iOS. Oczywiście nie u wszystkich od razu pojawi się ta możliwość – Google falami udostępnia wyższe rozdzielczości. Sama wersja aplikacji nie stanowi ograniczenia.

Zobacz też: Xiaomi Mi 11 w Polsce z ładowarką w zestawie! I to nie byle jaką.

Za to ograniczeniem może być wydajność urządzeń mobilnych. O ile flagowe smartfony nie mają problemu z odtwarzaniem filmów na YouTubie w 4K, tak słabsze modele mogą łapać zadyszkę. Tyczy się to szczególnie tabletów ze średniej półki, dla których wyższe rozdzielczości mogłyby być kluczowe.

PS. Pamiętajcie, że odtwarzanie filmów w wyższej rozdzielczości niż rozdzielczość ekranu również wpływa pozytywnie na jakość obrazu.

Źródło: GSM Arena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.