Od 2,5 miesiąca można korzystać z usługi, jaką jest mPrawo Jazdy – dziś dowiedzieliśmy się, ile osób ma już dokument w swoim telefonie. Żeby korzystać z Prawa Jazdy w mobilnej wersji, potrzebna jest aplikacja mObywatel oraz aktywowana usługa mTożsamość.

Ile osób ma mPrawo Jazdy?

mPrawo Jazdy zawiera prawie dokładnie to samo, co plastikowy dokument. W mobilnej wersji dokumentu może znajdować się inna fotografia. W aplikacji (zdjęcie – red.) pobierane jest z mTożsamości, czyli będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Minister Marek Zagórski przekazał, że z mPrawa Jazdy korzystają 878 604 osoby. Usługa jest dostępna w ramach aplikacji mObywatel, w której znajduje się także więcej rozwiązań dla kierowców. Chodzi o licznik punktów karnych oraz mPojazd, który stanowi odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

mPrawo Jazdy to cyfrowy odpowiednik zwykłego Prawa Jazdy, który jednak go nie zastępuje. Oznacza to, że najpierw musimy posiadać plastikowy dokument, by zacząć korzystać z mPrawa Jazdy. Jednak gdy już aktywujemy usługę, możemy spokojnie zostawić plastikowe Prawo Jazdy w domu.

Czytaj także: mPrawo Jazdy – najważniejsze informacje i odpowiedzi na nurtujące pytania

Obecnie policja podczas kontroli drogowej sprawdza dane kierujących w Centralnej Ewidencji Kierowców. Mandatu za brak jakiejkolwiek wersji Prawa Jazdy więc nie dostaniemy. Jeśli jednak nie chcemy wozić plastikowego dokumentu ze sobą lub zdarza nam się go zapomnieć, warto aktywować jego cyfrową wersję. Przyda nam się ona np. podczas stłuczki. Być może będziemy chcieli uniknąć wzywania policji, a drugi uczestnik zdarzenia postanowi zweryfikować nasze uprawnienia do kierowania przed podjęciem decyzji. Wtedy dokument w cyfrowej wersji będzie pomocny.

źródło: KPRM

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.