Nvidia zamierza sztucznie ograniczyć możliwości swojej najnowszej karty graficznej. Trzeba przyznać, że żyjemy w dość popapranych czasach. Takie stwierdzenie jeszcze kilkanaście miesięcy temu wywołałoby istną falę hejtu na Zielonych. Tymczasem dużo osób z tego powodu… świętuje. Można wręcz bez cienia ironii powiedzieć, że Nvidia robi to dla dobra graczy. Otóż ograniczone RTX 3060 mają nie nadawać się do kopania Ethereum. To natomiast oznacza, że górnicy nie powinni się na nie rzucić.

Nvidia ogranicza możliwości RTX 3060

Większe problemy z dostępnością RTX

Dokładniej rzecz biorąc, Nvidia ujawniła, że obniża o połowę hash rate, czyli wydajność wydobycia RTX 3060 dla górników Ethereum. Oprogramowanie sterownika może wykryć algorytm wydobywania Ethereum i w odpowiedzi dławić wydajność. Powód jest prosty: firma chce, aby karty GeForce trafiły w ręce graczy, a nie tylko tych, którzy mają nadzieję na zysk z generowania cyfrowych pieniędzy. Podczas gdy ekstremalnie wysoki popyt ze strony górników był dobry dla zysków Zielonych, sfrustrował on graczy, profesjonalistów i zwykłych użytkowników, którzy po prostu chcą czegoś lepszego niż zintegrowana grafika. Oczywiście wciąż istnieje jeszcze problem samozwańczych pośredników, jednak wykluczenie górników z równania znacznie ograniczy im pole manewru.

Zobacz też: LastPass wkrótce stanie się bezużyteczny. Oto najlepsze alternatywy

NVIDIA nie pozostawia górników z pustymi rękami. Firma wprowadza na rynek nową linię kart CMP (Cryptocurrency Mining Processor), która jest dostosowana do wydajnego wydobywania kryptowalut. Brak portów wideo pozwala na przykład na lepszy przepływ powietrza i gęstsze upakowanie kart. To jednak marne pocieszenie dla górników, którzy z zainteresowaniem oczekiwali na debiut RTX 3060 25 lutego. Podejrzewam jednak, że inni użytkownicy kart graficznych raczej nie bardzo przejmują się w tym przypadku ich zdaniem.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.