Wiele internetowych oszustw odbywa się za pośrednictwem np. Messengera czy WhatsApp’a – warto znać 5 zasad korzystania z komunikatorów, które mogą nas uchronić przed poważnymi problemami. Teoretycznie te reguły powinny być dla nas oczywiste, jednak rzeczywistość pokazuje, że wciąż niektórym z nas zdarza się o nich zapominać.

5 najważniejszych zasad podczas korzystania z internetowych komunikatorów

Komunikatory online stały się bardzo popularnym narzędziem do rozmów, zarówno prywatnych, jak i służbowych. Niestety, Messenger, WhatsApp i podobne aplikacje często są także wykorzystywane przez cyberprzestępców.

Oto 5 podstawowych zasad, których każdy z nas powinien przestrzegać:

  1. Nie klikamy żadnych podejrzanych linków, które znajdują się w przesłanej do nas wiadomości.
  2. Jeśli dostaniemy od znajomego nietypową wiadomość, zadzwońmy i zapytajmy, czy to na pewno on jest jej autorem. Być może jego konto zostało zaatakowane.
  3. Nigdy nie ujawniamy w internetowej konwersacji prywatnych danych, takich jak hasła czy dane logowania.
  4. Nie odpowiadamy na podejrzane wiadomości od nieznanych osób.
  5. Zachowujemy szczególną ostrożność w przypadku wiadomości, których treść sugeruje podjęcie przez nas natychmiastowych działań. Skontaktujmy się z nadawcą w inny sposób i upewnijmy się, czy wiadomość na pewno jest od niego. Nie podejmujmy impulsywnych działań, do których ktoś chce nas skłonić.

Naszą podejrzliwość powinny wzbudzić styl oraz dobór słownictwa, które zupełnie nie pasują do podpisanego autora wiadomości. W przypadku wiadomości o dosyć sensacyjnej treści warto zastanowić się, czy ma ona jakikolwiek sens. Podejrzane są choćby wiadomości o zdarzeniu, w którym nie braliśmy udziału, np. rzekoma wygrana w loterii.

Czytaj także: Seniorzy nadrabiają cyfrowe zaległości – smartfony i internet często nie są im obce

Ataki bazujące na wiadomościach tekstowych wysyłanych w komunikatorach internetowych są niebezpieczniejsze od innych, ponieważ wydają się bardziej osobiste. A to sprawia, że im ufamy – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

źródło: KPRM

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.