Cyfrowe zaległości osób starszych są coraz mniejsze – badanie Ericsson Consumer Lab pokazuje, że seniorzy w ostatnich latach m.in. coraz częściej korzystali ze smartfonów. Wszystko zmierzało w kierunku zamknięcia luki pokoleniowej, jednak pandemia koronawirusa zatrzymała ten trend.

Dlaczego seniorzy nadrabiają cyfrowe zaległości?

Nowe technologie często budzą entuzjazm głównie u młodych ludzi. Tak też było ze smartfonami. Nie oznacza to jednak, że seniorzy z zasady nie chcą korzystać z nowoczesnych rozwiązań. Potrzebują po prostu więcej czasu na przekonanie się do nich, czasem pomagają zachęty ze strony rodziny i znajomych, którzy już z technologii korzystają.

W czasie pandemii luka pokoleniowa przestała się jednak zmniejszać. Dlaczego? Nie dlatego, że seniorzy mniej korzystają z internetu – wręcz przeciwnie, zaczęli częściej używać tego kanału komunikacji. Jednak w tym samym czasie, młodsze pokolenia jeszcze intensywniej zaczęły wykorzystywać wszelkie cyfrowe narzędzia, co wyhamowało niwelowanie międzypokoleniowych różnic – wyjaśnia Marcin Sugak, ekspert firmy Ericsson.

Ericsson Consumer Lab zbierał wnioski na grupie seniorów w wieku 65-69 lat. W 2016 roku połowa osób z tego przedziału codziennie przeglądała internet i korzystała z mediów społecznościowych, a także używała komunikatorów. Cztery lata później zasoby sieci każdego dnia przeglądało już 81% seniorów. 70% z nich stale korzystało z mediów społecznościowych i komunikatorów.

Marcin Sugak z firmy Ericsson uważa, że w ciągu najbliższych kilku lat przekonamy się, co dalej będzie się działo z cyfrową przepaścią między pokoleniami. Zwraca także uwagę na to, że samych seniorów można podzielić na pięć grup. Starzy tradycjonaliści oraz zabiegani emeryci są powolni w przyswajaniu urządzeń i korzystaniu z możliwości, jakie daje internet. Te grupy mają dużo problemów zdrowotnych lub ograniczeń finansowych, a także są narażone na samotność. Towarzyscy dziadkowie są już bardziej aktywni, częściej żyją w małżeństwie i chętniej korzystają z technologii.

Czytaj także: 60 darmowych minut lub SMS-ów w T-Mobile – jak aktywować?

Z cyfrowych narzędzi naprawdę chętnie korzystają jednak dwie grupy seniorów. To Koneserzy dobrego życia oraz starzejący się fani technologii. Ci pierwsi mają ponadprzeciętne dochody i są dobrze wykształceni, a przed korzystaniem z technologii nie mają oporów. Druga grupa składa się z aktywnych seniorów, którzy technologią się zwyczajnie interesują. Nie musi im ona służyć do celów użytkowych.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.