ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Luka w procesorach Apple

Komputery z Apple M1 doczekały się pierwszego wirusa – to była kwestia czasu

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Nie trwało to długo, jednak to była tylko kwestia czasu. Twórcy złośliwego oprogramowania zaczęli celować w pierwszy desktopowy procesor Apple M1. Pierwsze dowody ich działalności pojawiły się w zaledwie kilka miesięcy po jego debiucie. Badacz bezpieczeństwa ekosystemu Apple Patrick Wardle, odkrył, że adware Safari stworzone dla procesorów Intela zostało zaktualizowane dla autorskich układów Apple. Co więcej, grupa znana jako Red Canary również bada przykład natywnego złośliwego oprogramowania M1.

Pierwszy wirus na Apple M1

Pierwsze wirusy na Apple M1

Apple wprowadziło M1 w listopadzie 2020 roku jako pierwszą część swojego dwuletniego planu przestawienia produktów Mac z procesorów Intela na układy oparte na architekturze ARM. Chip jest obecnie ograniczony do najnowszych modeli MacBook Air, MacBook Pro i komputerów stacjonarnych Mac mini. Warto tu pamiętać, że mówimy o produkcie stosunkowo nowym i niszowym. Tym samym komputery z układem Apple M1 mają niewielki udział w rynku, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę tylko ekosystem Apple. Są one jednak przyszłością tej firmy, dlatego też cyberprzestępcy inwestują w nie swój czas i umiejętności. 

Zobacz też: Ułatwienia dla niesłyszących w telewizorach Samsunga – firma zapowiada trzy funkcje

I oczywiście pojawienie się pierwszych wirusów nie dowodzi słabości platformy Apple. Ich obecność jest normą na każdej platformie. Naiwnością byłoby oczekiwanie, że nowe komputery pozostaną bezpieczne. Problem w tym, że badacze bezpieczeństwa nie są gotowi na to przejście. Analityk wywiadu Red Canary, Tony Lambert, powiedział w wywiadzie dla Wired, że narzędzia bezpieczeństwa nie są gotowe do radzenia sobie z tak szybkim przejściem złośliwego oprogramowania z procesorów Intela na układy Apple. Co więc powinni zrobić użytkownicy komputerów Mac wyposażonych w M1? To samo, co każdy inny użytkownik sieci: unikać podejrzanych stron i plików.  

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy