Samsung liderem produkcji wafli krzemowych

Samsung wyprzedził TSMC – przynajmniej jeśli weźmiemy pod uwagę wafle krzemowe

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

TSMC zalicza do swoich klientów wielu gigantów technologicznych. Jednak to nie tajwański gigant wyprodukował w grudniu najwięcej układów scalonych. Ten zaszczyt przypadł Samsungowi, którego miesięczna zdolność produkcyjna wynosząca 3,1 miliona wafli krzemowych przekroczyła o 400 tysięcy wynik TSMC. Oznacza to, że Samsung odpowiadał za prawie 15 procent wszystkich światowych dostaw wafli krzemowych, czyli elementów, z których wykrawa się rdzenie procesorów i innych układów scalonych.

Samsung liderem produkcji wafli krzemowych

Samsung liderem produkcji wafli krzemowych

Jak donosi IC Insights, w grudniu 2020 roku pięciu największych producentów wafli krzemowych zwiększyło swój udział w globalnej mocy produkcyjnej o 54 procent. Można by pomyśleć, że liderem będzie Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), biorąc pod uwagę, że jego klientami są między innymi AMD, Apple, Qualcomm i Broadcom. Jednak miesięczna zdolność produkcyjna tej odlewni była niższa od zdolności Samsunga o około 400 tysięcy sztuk. Lukratywny biznes pamięci Samsunga bez wątpienia odegrał dużą rolę w zajęciu przez niego miejsca numer jeden. Dodatkowo Nvidia używa niestandardowej wersji 8 nm procesu Samsunga dla swojej konsumenckiej linii Ampere, trzymając się TSMC i jego 7 nm procesu FinFET jedynie dla akceleratora A100.

Zobacz też: Rzekoma specyfikacja Apple M1X trafia do sieci – Intel może się obawiać

Za TSMC z trzecią co do wielkości zdolnością produkcyjną plasuje się Micron Technology, który posiada zdolność produkcyjną na poziomie ponad 1,9 miliona wafli krzemowych miesięcznie. Na czwartym miejscu jest SK Hynix (około 1,85 mln), a na piątym dostawca układów scalonych pamięci Kioxia z wynikiem 1,6 mln. Intel, który posiada własne zakłady produkcyjne, jest na szóstym miejscu z wynikiem 884 tysięcy wafli krzemowych miesięcznie. Nie wiadomo jak na przyszłe wyniki wpłynie awaria prądu w USA, która uderzyła mocno w fabrykę układów Samsunga.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy