Departament Sprawiedliwości USA ujawnił zarzuty wobec trzech domniemanych północnokoreańskich hakerów. Oskarżono ich o spiskowanie w celu przeprowadzenia szeregu cyberataków oraz kradzieży i wyłudzenia ponad 1,3 miliarda dolarów w gotówce i kryptowalutach od firm i banków. Akt oskarżenia twierdzi również, że spiskowali oni w celu opracowania i wydania złośliwych aplikacji kryptowalutowych. Organizacja podkreśla, że najprawdopodobniej działali oni na zlecenie swojego kraju.

Hakerzy z Korei Północnej kradną kryptowaluty

Hakerzy z Korei Północnej kradną kryptowaluty

Wśród innych przestępstw, domniemani hakerzy są oskarżeni o kradzież kryptowaluty o wartości dziesiątków milionów dolarów. Według aktu oskarżenia przeprowadzili oni kampanie spear-phishingowe przeciwko Departamentowi Stanu i Departamentowi Obrony USA, a także firmom technologicznym, energetycznym i lotniczym. Ponadto urzędnicy twierdzą, że osoby te prowadziły schemat blockchain, który oferował potencjalnym inwestorom udziały w statkach żeglugi morskiej. DOJ twierdzi, że umożliwiło to Korei Północnej potajemne pozyskiwanie funduszy od inwestorów. Dzięki temu miała przejąć kontrolę w statkach żeglugi morskiej i unikać sankcji USA.

Zobacz też: Usługa InPost Urząd 24 trafia do kolejnych miast – nowe lokalizacje już są w planach

Park Jin Hyok, jeden z uczestników ataków, został wcześniej oskarżony w związku z włamaniem do Sony Pictures w 2014 roku. Miał mieć również powiązania z atakiem ransomware WannaCry z 2017 roku. Urzędnicy twierdzą, że wszyscy oskarżeni pracują dla północnokoreańskiej agencji wywiadu wojskowego, Reconnaissance General Bureau.

Jak przedstawiono w dzisiejszym akcie oskarżenia, operatorzy Korei Północnej, używając klawiatur zamiast broni, kradnąc cyfrowe portfele z kryptowalutą zamiast worków z gotówką, są wiodącymi na świecie rabusiami banków. Departament będzie nadal konfrontować złośliwą działalność cybernetyczną Korei Północnej za pomocą naszych unikalnych narzędzi oraz przy wsparciu naszych partnerów.

— podkreślił asystent prokuratora generalnego USA. 

Urzędnicy federalni powiązali domniemanych północnokoreańskich hakerów z innymi atakami w ostatnich latach. W 2018 roku FBI i Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego oskarżyły grupę o nazwie Hidden Cobra o infiltrację światowych mediów, przemysłu lotniczego i kosmicznego, finansowego i infrastruktury krytycznej.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.