Smartfony z fizyczną klawiaturą QWERTY wciąż budzą wśród sporej grupy osób duże nadzieje. Jednym z nich jest twór nazwany F(x)tec Pro1-X, który został powołany do życia przez część społeczności XDA. Niestety, zaliczy on kolejne opóźnienie. Duże znaczenie mają w tym problemy z dostępem do układów scalonych. Ekipa projektantów postanowiła więc przyśpieszyć premierę poprzez… zmianę procesora napędzającego tego nowatorskiego smartfona. I tak flagowego, acz leciwego Snapdragona 835 zastąpi zeszłoroczny, chociaż tani średniak, czyli Snapdragon 662.

Smartfon XDA z innym procesorem

Smartfon XDA z innym procesorem

Oczywiście zmiana układu wiąże się z dodatkową obsuwą w premierze urządzenia. To pierwotnie miało zadebiutować już w marcu tego roku. Jednak do pierwszych klientów trafi dopiero w sierpniu. Jak podkreślają twórcy, Qualcomm nie jest już w stanie dostarczyć Snapdragona 835

Zbadaliśmy różne procesory z 2019 i 2020 roku. Wzięliśmy pod uwagę wydajność SoC, koszt przeprojektowania i czas potrzebny na integrację z istniejącym projektem Pro1-X, a także długowieczność pod względem aktualizacji. 

— Podkreśla zespół.

Mimo to otwarcie przyznaje, że zmiana układu na Snapdragona 662 oznacza niższą wydajność urządzenia, niż dotychczas planowana. Z drugiej strony zwraca uwagę na pozytywy, jak niższe zużycie energii, czy też dostęp do nowszych protokołów transmisji danych. 

Zobacz też: Essential Inc. przejęte przez Nothing – były szef OnePlus zaczyna z grubej rury

Rzecz jasna pojawiły się pewne głosy oburzenia ze strony wspierających. Wśród zarzutów pojawiają się uwagi dotyczące tego, że XDA nie zdecydowało się na zmianę procesora na, chociażby Snapdragona 765. Sami twórcy jednak argumentują, że wykorzystanie układu 5G wymagałoby daleko idących zmian w całym projekcie urządzenia. Inni wskazują na rozwiązanie pośrednie, jak Snapdragon 720G. I tu twórcy projektu podkreślają jednak, że to Snapdragon 662 zapewnia największą kompatybilność z już opracowanym projektem.

Źródło: XDA-developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.