Microsoft zakończył wsparcie dla systemu Windows 7 jeszcze w styczniu zeszłego roku. Mimo to wciąż jest on niezwykle popularnym systemem, który wciąż cechuje się wyższą popularnością niż chociażby Mac OS. Rzecz jasna nie jest to na rękę Microsoftowi, który wolałby, aby wszyscy przeszli na Windowsa 10. Przez długi czas gigant oferował nawet darmową aktualizację do najnowszej wersji systemu operacyjnego. A właściwie wciąż to robi, chociaż nieoficjalnie. I to zaczęło najwyraźniej przynosić skutki, ponieważ firma zaczęła ostatnio dostrzegać również falę aktualizacji.

Fala aktualizacji z Windowsa 7 do Windowsa 10

Fala aktualizacji z Windowsa 7 do Windowsa 10

Według raportu WCCFTech amerykański gigant technologiczny wspierał starszą wersję systemu Windows przez ponad 10 lat, zanim ostatecznie wyjął wtyczkę. Podczas gdy firma nigdy oficjalnie nie podzieliła się żadnymi statystykami dotyczącymi bazy użytkowników, dane z NetMarketShare ujawniły, że 1 na każde 4 komputery wciąż był zasilany przez Windows 7. Ta liczba jednak w ostatnim czasie szybko zaczęła topnieć. Innymi słowy, wzrosła liczba użytkowników odchodzących od niewspieranej już wersji systemu i to głównie wśród klientów indywidualnych. Mowa tu o różnicy aż pięciu punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego badania. 

Zobacz też: Wkrótce pojawią się płatności zbliżeniowe Blik – oto pierwsze szczegóły

Jak podaje NetmarketShare, w chwili obecnej co najmniej 20 procent wszystkich urządzeń nadal pracuje na systemie Windows 7. Co więcej, najwięcej starszych urządzeń z tą wersją systemu Windows należy do instytucji rządowych i samorządowych. Te według badaczy zawsze niechętnie przechodziły na nowsze produkty i usługi. I to mimo faktu, że Microsoft oferował im specjalny darmowy plan aktualizacji. Oczywiście 1/5 rynku to wciąż ogromna liczba urządzeń. Jednak zauważalnie mniejsza, niż w przypadku 1/4. 

Źródło: wccftech, NetmarketShare

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.