Nieautoryzowana osoba kontaktuje się z abonentami T-Mobile, może jej chodzić o wyłudzenie danych – operator ostrzega więc swoich klientów przed vishingiem. To zjawisko można uznać za odmianę phishingu. Chodzi w nim o wyłudzenie prywatnych informacji poprzez podszycie się pod inny podmiot.

T-Mobile ostrzega przed vishingiem

T-Mobile ostrzega przed vishingiem

Vishing (tzw. voice phishing) to forma przestępstwa, która polega na wyłudzeniu prywatnych danych przy wykorzystaniu połączenia telefonicznego. Oszuści podają się za osoby lub instytucje godne zaufania, dzięki czemu nieświadomi rozmówcy przekazują im prywatne informacje o sobie. Przestępcy wykorzystują również metody socjotechniczne, by ofiara zachowała się w taki sposób, na jakim im zależy.

Z informacji T-Mobile wynika, że nieautoryzowana osoba kontaktuje się z abonentami operatora i proponuje im inwestycje w bitcoiny. Każda rozmowa z oszustami może przebiegać nieco inaczej, ale scenariusz zaobserwowany przez T-Mobile jest taki, że osoba dzwoniąca informuje, iż abonent jest odbiorcą znacznej sumy pieniędzy. Dzwoniący prosi o instalację aplikacji, która rzekomo pozwala na otrzymanie dużej kwoty.

Oczywiście ofiara żadnych pieniędzy nie otrzyma. Co więcej, zainstalowanie aplikacji może prowadzić do uzyskania przez oszustów zdalnego dostępu do urządzenia. W efekcie mogą oni wejść w posiadanie prywatnych informacji, takich jak dane karty płatniczej, dane dostępowe do skrzynek pocztowych czy dane autoryzacyjne do bankowości elektronicznej.

Czytaj także: Lubisz emoji? Ta strona pozwoli ci na stworzenie własnej tapety z sympatycznych piktogramów

T-Mobile zaleca zachowanie ostrożności i w razie otrzymania podejrzanych telefonów kontakt z Biurem Obsługi Abonenta lub z Policją.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.