Zespół naukowców wyhodował miniaturowe ludzkie serce. Lepiej jednak myśleć o nim jak o funkcjonalnym modelu oryginału, a nie jego zamienniku. Nie nadaje się ono bowiem do przeszczepów właśnie przez wzgląd na swój rozmiar, zwłaszcza że nie jest w stanie dalej rosnąć. Może jednak posłużyć do badania działania organu, zwłaszcza kiedy ten jest w tak małej skali. Badacze mają nadzieję, że organoid pomoże im lepiej zrozumieć rozwój serca płodu oraz wady takie jak wrodzone choroby serca. 

Naukowcy stworzyli miniaturowe ludzkie serce

Naukowcy stworzyli miniaturowe ludzkie serce

Badacze z Michigan State University wykorzystali dorosłe komórki macierzyste oraz metodę naśladującą rozwój embrionalny i płodowy. W ciągu zaledwie kilku tygodni udało im się wygenerować funkcjonalne mini serce, wyposażone w komory i tkankę naczyniową. Pozwoliło im to na obserwowanie w czasie rzeczywistym procesu wzrostu ludzkiego serca płodowego. Obecnie wykorzystują tę metodę do modelowania i badania wrodzonych chorób serca. Naukowcy wciąż doskonalą ten proces, ale są przekonani, że organoidy ludzkiego serca mogą być wykorzystywane do badania innych chorób układu krążenia. Zalicza się do nich między innymi kardiotoksyczność wywołana chemioterapią czy wpływ cukrzycy na rozwijające się serce płodu.

Zobacz też: Xiaomi Mi 11 Ultra z dodatkowym ekranem… na wyspie aparatów

Te mini-serca stanowią niezwykle potężne modele, na których można badać wszelkiego rodzaju zaburzenia pracy serca z niespotykaną wcześniej precyzją.

— powiedział profesor MSU Aitor Aguirre, główny autor pracy opisującej badania.

Zainteresowanie hodowaniem i drukowaniem ludzkich serc jest bardzo duże. Naukowcy od Chicago po Tel Aviv wydrukowali serca 3D z komórek pochodzących od pacjentów, a badacze z Japonii przeszczepili wyhodowaną w laboratorium tkankę sercową do ludzkiego serca. Warto jednak podkreślić, że wciąż nie jest to hodowanie całych, pełnowymiarowych organów. Miejmy nadzieję, że do tego z czasem również dojdzie. Dzięki temu przeszczepy będą o wiele prostsze a ryzyko odrzutu znacznie mniejsze.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.