Android 11 to problem dla emulatorów

Twórcy Dolphin: Android 11 to spory problem dla twórców emulatorów

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Powracają kontrowersje związane ze Scoped Storage. Chodzi tu o ograniczenie dostępu aplikacji do zasobów pamięci urządzenia w Androidzie 11. Jego wdrożenie zasadniczo zmienia, jak aplikacje mogą uzyskać dostęp do wewnętrznej pamięci telefonu, tworząc kilka ograniczeń dla szerokiej gamy aplikacji. Dzięki temu te nie mogą bezpośrednio odwoływać się do wielu prywatnych plików użytkowników, co jest z korzyścią dla ich bezpieczeństwa i prywatności. Niestety, niesie również ze sobą liczne problemy w przypadku niektórych programów. Najlepszym przykładem jest tutaj Dolphin Emulator — najlepszy emulator konsol Game Cube i Wii na smartfony. 

Android 11 to problem dla emulatorów

Android 11 to problem dla emulatorów

W raporcie Dolphin Progress Report na grudzień 2020 i styczeń 2021 deweloperzy podkreślają, jak zmiany Scoped Storage w Androidzie ograniczą funkcjonalność emulatora. Twórcy podkreślają, że z powodu słabej wydajności API Storage Access Framework, czasy ładowania listy gier wydłużyły się ponad dziesięciokrotnie. Nie wpływa to wprawdzie na wydajność emulacji, ale odbije się na wrażeniach użytkownika. Dodatkowo, ograniczenia API zmuszą deweloperów do rezygnacji z niektórych funkcji, takich jak dostosowywanie ścieżek dla Wii NAND.

Jest to niefortunne, ponieważ wielu naszych użytkowników lubi korzystać z wielu pamięci NAND ze względu na ścisłe ograniczenia przestrzeni dyskowej Wii, których emulacja nie może łatwo ominąć. Obecnie planujemy użyć pojedynczego, wstępnie ustawionego katalogu Wii NAND, aby ominąć potrzebę Scoped Storage. Co prawda oznacza to brak problemów z wydajnością. Jednak przy okazji przekłada się na fakt, że użytkownicy Androida będą zmuszeni do używania pojedynczej pamięci Wii NAND. To natomiast oznacza, że będzie musiał korzystać z wewnętrznej pamięci urządzenia.

— Podaje raport. 

Zobacz też: Czarne panele PlayStation 5 – oto firma, która chce, żeby Sony ich pozwało

W dużym uproszczeniu oznacza to, że użytkownicy emulatora będą zmuszeni do korzystania z pamięci wewnętrznej urządzenia, a nie trzymania ROM-ów na karcie pamięci. To jednak nie koniec problemów. Dla wielu osób najlepszym urządzeniem dla emulacji starszych konsol stacjonarnych jest Android TV. Pozwala bowiem na granie w nie tak samo jak dawniej — na dużym ekranie, przy pomocy pada. Jednak z powodu nowych zasad, oraz pewnych problemów z zarządzaniem katalogami w tej platformie lista gier na Dolphin Emulator zwyczajnie się nie ładuje. To natomiast samo w sobie uniemożliwia rozgrywkę. Pocieszający jest fakt, że twórcy programów mają czas do 11 listopada bieżącego roku na dostosowanie się do nowych zasad. To jednak jedynie odwlekanie nieuniknionego. Wciąż jednak będzie istniała możliwość pobrania starszej wersji Dolphin Emulator z alternatywnych źródeł.

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy