Jeszcze na początku tego roku, a więc w najbliższym czasie, w Holandii rozpocznie się budowa ciekawego urządzenia. Superkomputer SURF zostanie wykorzystany w holenderskim sektorze edukacji i nauki. Za dostarczenie odpowiedniej infrastruktury odpowiada Lenovo.

Superkomputer SURF – co o nim wiemy?

superkomputer SURF

Budowa superkomputera jest warta 20 mln euro. Infrastrukturę do wysokowydajnych systemów obliczeniowych na potrzeby projektu SURF dostarczy Lenovo. Użyte zostaną serwery Lenovo ThinkSystem z procesorami AMD EPYC, karty graficzne NVIDIA A100 Tensor Core, a także karty sieciowe NVIDIA Mellanox HDR InfiniBand.

Efektem projektu będzie największy superkomputer w kraju. Urządzenie będzie korzystało z technologii chłodzenia wodą Lenovo Neptun, dzięki czemu ma być bardzo energooszczędne. Superkomputer będzie wspierał pracę naukowców z ponad 100 instytucji z całej Holandii. Sprzęt pozwoli wykonywać nawet bardzo skomplikowane obliczenia. Przyda się to m.in. w takich dziedzinach nauki, jak meteorologia, astrofizyka i materiałoznawstwo. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie 2021 roku pierwsza faza superkomputera będzie oddana do użytku.

Zapotrzebowanie badaczy na moc obliczeniowąi przetwarzanie danych rośnie w postępie geometrycznym. Szczególnie istotną rolę w projektowaniu nowego superkomputera odegrała jego użyteczność w badaniach naukowych – tłumaczy Walter Lioen, menedżer ds. usług badawczych w SURF.

Czytaj także: Google w końcu aktualizuje aplikacje na iOS – YouTube na dzień dobry

SURF zrzesza różne podmioty funkcjonujące w holenderskim sektorze edukacyjno-naukowym. W ramach projektu współpracują uczelnie, szkoły, instytuty badawcze, a także uniwersyteckie ośrodki medyczne. Cel jest prosty: zapewnienie studentom, wykładowcom, badaczom dostępu do obiektów, w których warunki do pracy będą sprzyjające.

źródło: informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.