Wojna handlowa pomiędzy USA i Chinami pokazała wiele problemów. Jednym z nich okazuje się fakt, że Stary Kontynent jest za bardzo uzależniony od dostaw z zewnątrz. Dlatego Unia Europejska chce z tym walczyć. Niedawno ujawniony plan zakłada znaczne zwiększenie produkcji układów scalonych w Europie, gdzie naturalnie pomocy będzie trzeba szukać u aktualnych liderów. Tym sposobem z pomocą ma przyjść Samsung lub TSMC.

Unia Europejska chce promować produkcję na Starym Kontynencie – Samsung lub TSMC przyjdą z pomocą

Samsung 5G europa

Dokładniej rzecz biorąc, Unia Europejska chce, aby w Europie powstała fabryka najnowocześniejszych układów scalonych na czele z 5G. Jej celem jest tworzenie jednostek w oparciu o litografię 10 nm i mniejszą – docelowo mówi się o 2 nm. Dla przypomnienia aktualne flagowce są wyposażane w jednostki z procesem technologicznym 5 nm. Taka, a nie inna decyzja wynika między innymi z faktu ogromnych strat, jakie ponoszą… koncerny motoryzacyjne ze względu na niedobór podzespołów. Do postawienia fabryki wytypowano 17 państw członkowskich. Za pomoc merytoryczną ma odpowiadać wspomniany Samsung lub TSMC.

Zobacz też: Paczkomaty niczym grzyby po deszczu – InPost chwali się kolejną liczbą.

Rezultatem po zbudowaniu wspomnianej fabryki ma być zaspokojenie 20% światowych potrzeb na układy scalone. Jednak nie należy spodziewać się, żeby cały projekt został wdrożony w najbliższym czasie. W końcu na razie mowa jest wyłącznie o ustaleniach, aniżeli konkretnych projektach.

Źródło: Bloomberg

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.