Od stycznia tego roku, przemysł technologiczny na całym świecie jest nękany przez bezprecedensowy niedobór chipów. Niektórzy otwarcie twierdzą, że niedobór ten był spowodowany przez byłego prezydenta Donalda Trumpa i jego odcięcie SMIC od wielu klientów i technologii. No cóż, problem jest bardziej złożony, chociaż ta decyzja rzeczywiście odgrywa tu dość istotną rolę. Gdyby SMIC nie było objęte sankcjami, to sytuacja nie byłaby aż tak zła, jednak wciąż mierzylibyśmy się z poważnymi problemami na tym polu. Po prostu zwalanie całości winy na Trumpa mija się tutaj z prawdą. 

Biden chce rozwiązać problem niedoboru chipów

Biden chce rozwiązać problem niedoboru chipów

Z powodu globalnego niedoboru chipów najmocniej oberwał przemysł motoryzacyjny. Sytuacja jest do tego stopnia zła, że niektóre firmy musiały zamknąć swoje linie montażowe. Oprócz sektora samochodowego branża growa również cierpi. Zakup konsol graniczy z cudem, a ich partie co jakiś czas są rzucane do sklepów i rozchwytywane przez kupujących. PC Master Race? Ani trochę… zbudowanie komputera już jest bardzo trudne. Natomiast zakup karty graficznej, która nadaje się do czegoś więcej, niż prace biurowe graniczy z cudem. Wielu dopatrywało się tu wielkiej szansy dla gamingowych laptopów. Tych jednak także zaczyna brakować i nie bez znaczenia są farmy kryptowalut na nich oparte. To oczywiście tylko dwa przykłady, ponieważ układów elektronicznych brakuje praktycznie wszędzie. 

Zobacz też: Kody źródłowe gier CD Projekt sprzedane – tak przynajmniej powiedziano

W celu powstrzymania tej fali Joe Biden planuje podjęcia kilku agresywnych kroków. Te mają na celu złagodzenie globalnego niedoboru półprzewodników. Raport przeprowadzony przez Bloomberg mówi, że prezydent USA ma podpisać rozporządzenie wykonawcze kierujące rządowym przeglądem łańcucha dostaw dla krytycznych towarów w najbliższych tygodniach, z niedoborem chipów jako głównym problemem za sondą. Nowa administracja ma za zadanie priorytetowo potraktować identyfikację punktów krytycznych w łańcuchach dostaw, aby złagodzić obecne niedobory. Sęk w tym, że producenci układów sami wiedzą najlepiej czego im trzeba, podobnie jak producenci sprzętu. Interwencja urzędników może tutaj tylko wprowadzić niepotrzebne zamieszanie.

Źródło: Gizmochina, Bloomberg

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.