ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Haker-truciciel i marne zabezpieczenia

To nie haker-truciciel z USA był geniuszem – to zabezpieczenia stacji uzdatniania wody były mizerne

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Dwa dni temu informowaliśmy pewnym hakerze, który wpadł na chory pomysł zatrucia wody pitnej w całej miejscowości. Chciał to osiągnąć poprzez włamanie do stacji uzdatniania wody i znaczne zwiększenie stężenia żrącej substancji w wodzie pitnej. Okazuje się jednak, że nie był to geniusz hakerski, który przebił się przez złożone zabezpieczenia. A przynajmniej nie musiał nim być. Jak się bowiem okazuje, stacja wykorzystuje przestarzały system operacyjny oraz… jedno hasło do wszystkiego.

Haker-truciciel i marne zabezpieczenia

Haker-truciciel i marne zabezpieczenia

Jak się bowiem okazało, systemem, z którego korzysta stacja, jest Windows 7. Jednak za ten aspekt mimo wszystko nie wieszałbym na niej psów. Wiele firm i organizacji jest zmuszonych do korzystania z przestarzałych systemów operacyjnych. Wszystko przez brak sterowników na nowszych dla zaawansowanego i kosztującego często nawet grube miliony sprzętu. Patologią są tutaj raczej producenci, którzy nie wydają aktualizacji do najnowszych systemów operacyjnych dla maszyn, które kosztują fortunę. Nie wiadomo jak było w tym przypadku, chociaż i tak pod tym względem stacja dała ciała. Otóż system nie był aktualizowany od roku, ani nie był zabezpieczony żadnym firewallem.

Zobacz też: Motorola Moto E6i oficjalnie. Smartfon dla osób bez wygórowanych wymagań

Tym, co jest naprawdę karygodne, są natomiast hasła, a raczej wspólne hasło dla wszystkich odpowiedzialne za każdy aspekt działania stacji. Takie rzeczy najzwyczajniej w świecie nie powinny mieć miejsca nawet na prywatnych komputerach, a co dopiero w przypadku instytucji, która odpowiada za jakość wody pitnej. Jako że stacja korzysta z programu do udostępniania pulpitu zdalnego TeamViewer, haker musiał się jedynie do niego zalogować, aby przejąć nad nią kontrolę. O ironio, to właśnie przez to oprogramowanie pracownik stacji skorygował jego polecenia, niwecząc plany zatrucia wody. 

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy