Apple planuje porządki w App Store

Alternatywne sklepy z aplikacjami w iOS? Nowe przepisy z jednego stanu w USA mogą to wymusić

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

App Store jest centrum konfliktu pomiędzy Apple, a Epic Games. W telegraficznym skrócie chodzi o to, że Epic umieścił w Fortnite swój własny system mikropłatności, co nie spodobało się Apple, ponieważ pomijało prowizję firmy. Sama gra została więc szybko wycofana ze sklepu, a wtedy Epic złożył pozew przeciwko Apple. Cała sytuacja musiała być dobrze zaplanowana przez producenta gier, ponieważ nie jest możliwe, aby mógł on zareagować tak szybko na działania producenta iPhone. Epic rozpoczął batalię, która miała na celu wymuszenie na Apple dopuszczenie alternatywnego sklepu z aplikacjami. I mimo że firma odnosiła przez długi czas same porażki, to właśnie mogło się jej udać, dopiąć swego. Przynajmniej pośrednio. 

Alternatywne sklepy z aplikacjami na iPhone – nowe prawo w Dakocie Północnej

Alternatywne sklepy z aplikacjami na iPhone

Otóż jeden ze stanów w USA, a dokładniej Dakota Północna, przygotował nowe prawo, które wymusiłoby na Apple dopuszczenia alternatyw dla App Store. Chociaż proponowana ustawa w jednym stanie USA nie odnosi się bezpośrednio do sporu Apple i Epic Games to mogła zostać sprowokowana argumentami twórcy gier. Dodatkowo jej skutki, jeśli zostanie uchwalona, odwrócą sytuację na korzyść producenta gier. Ponadto pozostałe Stany mogą pójść jej śladem. Warto tu podkreślić, że podobny pozew dotyczy także Google i Androida. Ten jednak nie ma tu większego sensu. Alternatywnych sklepów i źródeł aplikacji dla tej platformy jest naprawdę dużo. Dobrym przykładem jest tu Huawei App Gallery, czy chociażby nasz własny sklep, który możecie zobaczyć po kliknięciu zakładki Apps na górze strony. Przy okazji gorąco zachęcam do zgłaszania braków w bazie aplikacji. Dzięki Waszym sugestiom możemy się rozwijać.

Zobacz też: Samsung Galaxy S20 FE 5G dostaje One UI 3.1 przed pozostałymi reprezentantami serii Galaxy S20

Wróćmy jednak do samej ustawy. Ta wprowadza trzy główne aspekty. Przede wszystkim zabrania stosowania monopolu na dystrybucję aplikacji na systemach komputerowych, w tym mobilnych. Dodatkowo umożliwia dostęp do alternatywnych systemów płatniczych. Uniemożliwia również producentowi oprogramowania odwetu za podjęcie wyżej wymienionych działań. Tym samym jeśli wejdzie ona w życie, to Apple musiałby otworzyć iOS na inne sklepy z aplikacjami. Oczywiście nowe prawo obowiązywałoby jedynie w Północnej Dakocie. Jednak nadal wymusi na Apple dokonania gruntownych zmian w iOS. Apple jest temu przeciwne i argumentuje to tym, że takie działania zniszczyłyby całą markę iPhone. Nie brakuje jednak głosów twierdzących, że firma mocno przesadza.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy