ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Eksplozja powerbanku - jak zapobiegać

Xiaomi patentuje nową technologię, która może wykryć spuchniętą baterię

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Wybrzuszanie się baterii to nie tylko oznaka starzenia się akumulatora, ale także kwestia bezpieczeństwa. To właśnie ten objaw bardzo często poprzedza wszelkie przypadki samozapłonu smartfonów, o których pisaliśmy już wielokrotnie. Oczywiście pomijając nieszczęsnego Galaxy Note 7, takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko. Jednak nie oznacza to, że jest to problem, który należy ignorować, ponieważ zagraża zdrowiu, a nawet życiu wielu osób. Na szczęście na ratunek zmierza Xiaomi, które opatentowało nową technologię, która ma rozwiązać ten problem.

Xiaomi wykryje spuchniętą baterię

Xiaomi wykryje spuchniętą baterię

Chiński gigant technologiczny złożył w tej sprawie wniosek o patent w zeszłym miesiącu. Ten jednak został opublikowany dopiero teraz. Patent został zatytułowany Battery Expansion Prompt Method and Device. Jak sama nazwa wskazuje, technologia ta będzie w stanie wykryć i poinformować użytkownika o jego starzejącej się baterii i jej stanie. Innymi słowy, może ona wykryć, czy bateria jest wybrzuszona i ostrzec użytkownika przed tym sugerując wymianę akumulatora. Sam opis działania rozwiązania brzmi następująco:

Obecne odkrycie dotyczy metody podpowiadania rozszerzenia baterii. Urządzenie zawiera: komorę baterii, tylną pokrywę baterii, ceramikę piezoelektryczną i obwód wykrywania prądu. Ceramika piezoelektryczna jest umieszczona na wewnętrznej stronie tylnej pokrywy baterii w miejscu skierowanym w stronę baterii lub dna komory baterii. Obwód wykrywania prądu jest podłączony do ceramiki piezoelektrycznej i służy do wykrywania sygnału prądowego generowanego przez ceramikę piezoelektryczną. Gdy ceramika piezoelektryczna generuje sygnał prądowy, wskazuje to, że stopień rozszerzenia baterii przekracza próg rozszerzenia.

Zobacz też: OnePlus 9 ani OnePlus 9 Pro nie zostanie pozbawiony istotnego akcesorium

Dla jasności warto dodać, że materiały piezoelektryczne generują energię elektryczną w momencie, kiedy są odkształcane. To oznacza, że wybrzuszająca się bateria sprawiłaby, że piezoelektryk ma wygenerować sygnał elektryczny do smartfona, który poinformuje go o problemie z puchnącą baterią.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy